Log in
    

Lama i Ortner na Loška Stena

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po powrocie z Patagonii David Lama i Peter Ortner długo nie wytrzymali bez wspinania. Za kolejny cel obrali północną ścianę Loška Stena w grupie Mangart w Słowenii. Nowa droga długości 1300 metrów ma wycenę zimową pomiędzy M6, a M7 i została wytyczona w stylu alpejskim. Ściana Loška jest wysoka na kilometr i długa na 7. Charakter wspinania to głównie wspinaczka lodowa i mikstowa.

Lama na Loska Stena


David Lama w ścianie. Fot. arch. David Lama

Lama i Ortner wbili się w ścianę 25 lutego. Pierwsze 400 metrów pokonali nie związani, jeszcze 6 wyciągów już z liną i założyli biwak na dużej półce skalnej.
Następnego dnia czekała ich wyczerpująca mikstowa wspinaczka na własnej, z nierzadko psychiczną asekuracją. Zespół nie używał spitów, więc niejednokrotnie solidność punktów stanowiskowych (sic!) pozostawiała wiele do życzenia. Po przejściu trawersu na 600 metrów nie było już możliwości odwrotu, albo byłby on bardzo trudny.

Mikstowe wspinanie w górnej części ściany. Fot. David Lama

Pod koniec drugiego dnia założyli jeszcze jeden biwak. 27 lutego stanęli na szczycie. Autorzy drogi zalecają wszystkim powtarzającym wziąć dużo haków.

Loska Stena

Linia drogi Davida Lamy i Petera Ortnera. Fot. arch. David Lama

Źródło: www.david-lama.com