Log in
    

Nowa droga na Ben Nevis i garść mocnych powtórzeń

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Paddy-Cave-apache-2Rozpoczął się już sezon zimowy pod Ben Nevisem. Efektem jest jedna nowa droga i parę zacnych powtórzeń. Steve Ashworth opowie co nieco:
Ben Nevis jest doskonałym celem na Weekend. Warun jest najlepszy na wysoko położonych liniach. Niestety podejście było mocno zasypane, a do tego wiatr tworzył nawisy, które tylko czekały, żeby w najmniej odpowiednim momencie odpaść.
Mocno zmotywowana ekipa z Lakes zmierzała na północ już w piątek w nocy. Mocne opady przez noc, do tego paskudne wiatry w sobotę sprawiły, że to był naprawdę zimowy początek sezonu.

Paddy Cave klinuje kolano w zacięciu na Cornucopia

Paddy Cave klinuje kolano w zacięciu na Cornucopia

Jeden zespół stoczył krótką walkę z Cornucopia, a w tym czasie Steve Ashworth wspinając się z Paddy Cave zrobili nową linię na imponującej śnianie na prawo od Sioux Wall. Beczułkowatego kształtu ściana poprzecinana jest przez systemy rys, które zwróciły uwagę Steva na poprzednim tripie. W paskudnych warunkach Paddy stoczył ciężką walkę na prowadzeniu kluczowego przewieszonego wyciągu. Nowa droga została nazwana Apache i będzie miała wycęnę VIII 9, jest trochę cięższa i wymagająca niż sąsiednia Sioux Wall, VIII 8. Na ścianie znajdą się również miejsca na potencjalne nowe, wymagające drogi.

Paddy Cave na 2 wyciągu Apache
Paddy Cave na 2 wyciągu Apache


W niedzielę Steve i Mike Wilson dokonali prawdopodobnie pierwszego zimowego przejścia Militant Chimneys w Douglas Boulder, która w zimie nabywa mocno "górskiego" charakteru. Po powrocie w nocy, z 9 wyciągami nawet do VI 6, zasugerowali, że Douglas Boulder powinien być przemianowany na Mount Douglas.
Z kolei Paddy Cave i Chris Stirling powrócili w rejon Cornucopia. Wybrali The Slab Climb, prawdziwy klasyk. W międzyczasie Steve i Mike wybrali się do Pinnacle Arete. Warun był tam gorszy, ale wszyscy wrócili w jednym kawałku (Steve zgubił dziabę i musiał kończyć drogę z tym co mu zostało...).

Nowa linia Apache na Ben Nevis

Nowa linia na Ben Nevis, Apache

Źródło: www.ukclimbing.com