Log in
    

Nowa droga Davida Lamy i Petera Ortnera

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

David Lama i Peter Ortner wytyczyli nową drogę Sprindrift (600 m, VIII-, M6, WI VI, A1) na północnej ścianie Laserz w austriackich Dolomitach.

Linia drogi Spindrift. Fot. David Lama

To była druga przymiarka zespołu do tej linii. Tej zimy udało im się dokończyć drogę która biegnie serią rys i zacięć centralnie przez ścianę, pomiędzy drogami Egger-Maier i Die Vergessene. Latem prawdopodobnie byłby to „parch”, lecz zimą okazało się „niezwykła, angażującą i trzymającą w napięciu linią” wedłuch Lamy.

26 grudnia Austriacy pojawili się w Dolomitenhütte, by następnego dnia o szóstej rano pojawić się u podstawy północnej ściany Laserz. Przeszli 600. metrową linię, zjechali zachodnią ścianą i o dziewiątej wieczór zameldowali się w schronisku.

Główne trudności drogi znajdują się w dolnych partiach drogi. Kluczowy czwarty wyciąg zawiera 5 metrów trudnej, przewieszonej rysy w słabej skale. W górze charakter drogi zmienia się z mikstowego w lodowy, co nie znaczy że jest łatwo.

Peter Ortner na Spindrift. Fot. David Lama

Drogę nazwali Spindrift z powodu trudności z wyszukiwaniem stanowisk na drodze. Zeszłej zimy musieli się wycofać z drogi, z braku wystarczającej ilości sprzętu do asekuracji. W tym roku zdublowali set friendów. Na drodze nie pozostawili żadnych spitów, jedynie kilka haków i dwie kości

Aktualnie David Lama i Dani Arnold są w drodze do Patagonii, więc jeśli pogoda pozwoli, to pewnie coś o ich bojach napiszemy :-)

Źródło: planetmountain.com