Log in
    

Ritter der Kokosnuß (M12, WI5, trad, 165 m) Roberta Jaspera

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

13 lutego Robert Jasper wraz z Rainerem Treppte wytyczył w sektorze Breitwangflue drogę Ritter der Kokosnuß o wycenie M12, WI5 do tego wszystko na własnej!

Robert Jasper na kluczowym wyciągu Ritter der Kokosnuß. Fot. Hans Hornberger

Linię Robert Jasper wypatrzył już dawno temu. 10 lat temu przeszedł pierwszy wyciąg wyceniony na M9. Przeszkodą okazał sie horyzontalny dach, który był jeszcze wtedy za trudny, a Szwajcar nie chciał go obijać, lecz przejść na własnej.

Na początku tej zimy Robert postanowił przyładować drajtulowo w swojej przydomowej ładowni - Eptingen. W końcu poczuł się mentalnie gotowy na kolejny atak na drogę.

Ritter der Kokosnuß. Fot. Hans Hornberger

Pierwsza próba spaliła ze względu na kruchą skałę i zespół musiał się ewakuować do nieodległej drogi Flying Circus. Po dniu restowym zespół ponownie pojawił się pod skałą. Uzbrojenie w kości, friendy haki przeszli trzy wyciągi. Kolejny rest i następna próba skończyła się na dwóch lotach w cruxie (około M12).

Dwa dni później Robert wstawił się w drogę z Rainerem Trepptem. Pierwszy wyciąg tym razem był rozgrzewką. Na następnym - kluczowym - Jasper nie popełnił żadnych błędów. Kolejne były już formalnością.

Na koniec przemyślenia Roberta:

"Niektórzy debatują nad przyszłością alpinizmu, nad sensem i bezsensem naszych działań. Gdzie leży prawdziwa przyszłość, co ona naprawdę znaczy? Myślę, że każdy z nas musi to znaleźć w sobie. Ci którzy tego nie rozumieją, niech wstawią się w Ritter der Kokosnuß."

Ściana Breitwangflue w Kanderstegu. Od lewej. Jaskinia z Flying Cirus i Ritter der Kokosnuß. W środku Mach 3 (IV M9, 150m, Robert Jasper, Markus Stofer 2003). Po prawej Reise ins Reich der Eiszwerge (M6+/M7, Robert i Daniela Jasper, 1996). Fot. Hans Hornberger

Ritter der Kokosnuß
Breitwangflue w Kanderstegu
Pierwsze przejście: Robert Jasper, Rainer Treppte on 13/02/2013
wycena: M12, WI5, 165m

Sprzęt: śruby, kości, set friendów 0.5-2.5.
Wyciągi P1: M9 30 m; P2: M12 30 m; P3: M9 50 m; P4: WI5 50 m (wyjście ostatnim lodowym wyciągiem Flying Circus)
Zjazd z Abałakowów

Źródło: planetmountain.com, www.robert-jasper.de