Log in
    

Pierwsze przejście rzadkiego Cascata Per Leo WI 5+ XR

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cascata Per Leo. Lodospad we Włoszech21 grudnia Giuseppe "Beppe" Ballico i Marco Milanes dokonali prawdopodobnie pierwszego przejścia Cascata Per Leo (270m, IV, WI 5+ XR), pięknego lodospadu, na którym niestety rzadko tworzą się warunki. Lodospad znajduje się na południowo-zachodnie ścianie Croda Marcora (Sorapiss, Dolomity).

cascata-per-leo5

Poniżej opowieść autorów na temat pierwszego przejścia

Marco: Zawsze wożę ze sobą w aucie lornetkę, aby mieć oko na potencjalne lodospady :) Przejeżdżałem przez Croda Marcora codziennie i pewnego dnia wypatrzyłem cienką linię, zaraz za San Vito. Nigdy nie widziałem tej lini wcześniej!... Zadzwoniłem od razu do Beppe, czy nie byłby zainteresowany tym projektem...

Beppe. 18 grudnia, Marco zadzwonił do mnie, że wytworzył się lodospad niedaleko Cortiny. 21. Grudnia już byliśmy pod lodospadem.
Wystartowaliśmy o 10-tej. Niebo było zachmurzone, ale niedługo wzeszło słońce i trzeba było się wspinać szybko.

Marco: Miękki lód znaczył, że będziemy się wspinać szybciej, ale odgłosy lodu nie były zbyt dobre.

Bepper: Po drugim wyciągu w cienkim lodzie, który dudnił za kazdym uderzeniem. osiągnąłem komfortową półkę, w sam raz przed trzecim wyciągiem.

Marco: Beppe przewspinał 3 wyciąg, długi, wymagający, mokry... Który okazał się cruxem...

Beppe: dotarłem do małej jaskini. Niestety okazałem się zbyt "gruby" aby tam wejść. Asekurowałem Marca, który wyczyścił trochę drogi z kalafiorów i sopli, aby osiągnąć przewieszkę, która prowadziła do fantastycznego zacięcia.
Kolejny, już finałowy wyciąg był wspaniały! Prowadził pomiędzy skałą i lodem... super.

Marco Milanese i Giuseppe Ballico

{gallery}/Lodospady/cascata-per-leo/{/gallery}