Log in
    

Kolejne lodowe przejścia z najwyższej półki

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przybyły kolejne 2 lodospady w Floitental (Zillertal) w Austrii: Excalibur (WI6/R, 120m, Albert Leichtfried i Paul Mair 30/01/2011), oraz Quasimodo (M7 WI7, 90m, Benedikt Purner i Klaus Pietersteiner 03/02/2011).

Benedikt Purner na Das Experiment

Benedikt Purner na Das Experiment (WI6+, 50m) fot. Klaus Pietersteiner

Długie podejście nie należy do łatwych, a takie jest do Floitental, doliny położonej niedaleko bardziej znanej Zillertal (która i tak zawiera pewną ilość nadal nie przewspinanych lodospadów).

Dolina zainteresowała ich, gdy Albert Leichtfried wraz z Paul Mair robili pierwsze powtórzenie "Das Experiment"(WI6+, 50m, Berhard Schiestl / Michael Höllwarth, 2004). Po przejściu tej wymagającej linii, zwrócili uwagę na pewien lodospad, który dostrzegli podczas podejścia. Nowa droga to Excalibur (WI6/R, 120m). "Linia oferuje fantastyczną, wymagającą wspinaczkę", " cienka polewka na starcie dostarcza niezapomnianych wrażeń, a trudności trzymają do końca!", oto komentarz Leichtfrieda.

Linia lodospadu Excalibur

Linia lodospadu Excalibur. fot. Albert Leichtfried

Inny mocny zespół podążył śladami przyjaciół i 3 lutego powtórzył na rozgrzewkę "Das Experiment", następnie "Excallibur", a na koniec zrobił nową linię. Benedikt Purner i Klaus Pietersteiner, bo o nich tu mowa, nazwali nową drogę Quasimodo, a proponowana wycena (M7, WI7- 90m) mówi sama za siebie. Purner: "Prowadzenie drogi od dołu, to była przygoda w niesamowicie złym lodzie, do tego musiałem wykonać najdziwniejsze manewry w mojej wspinaczkowej karierze. Kontynuowałem tylko dlatego, że nie mogłem się wycofać, na szczęście lodu przybyło na drugim wyciągu."

Quasimodo - wymagający lodospad o wycenie WI7-

Linia lodospadu Quasimodo (M7, WI7- 90m) fot. Benedikt Purner

2 dni późńiej Leichtfried i Purner połączyli siły i przewspinali 6 klasyków w Pinnistal: Magier, Eiszeit, Rumpelkammer, Kerze, Männer ohne Nerven i Gully. 500 metrów lodu w 6 godzin. W sam raz przed kolenym tripem do Norwegi, który planują.

Źródło: planetmountain