Log in
    

Warunki w polskich górach

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

altW Tatrach ratownicy TOPR ogłosili 3 stopień zagrożenia lawinowego. W nocy w Tatrach spadło ok. 20 cm śniegu. Śnieg padał od godz. 17. Momentami opady były intensywne. Śnieg szybko zasypywał przetarte kilka tygodni temu szlaki. Na Kasprowym pokrywa śniegu już dochodzi do 170 cm.

 

Ratownicy TOPR ogłosili wieczorem trzeci - znaczny - stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Pogoda w Tatrach najlepsza będzie w sobotę (najmniejsze opady i słońce). Przez pozostałe dni będzie sypać śniegiem i wiać ok 55km/h. Temperatury na wysokości 2500m npm ok -10 w dzień i w nocy ok. -20.  W poniedziałek będzie piękna pogoda ale i bardzo zimno. W nocy do -30 a w dzień do -17 st. C.

alt

Na Babiej Górze pokrywa śnieżna od 60 do 180 cm, II stopień zagrożenia lawinowego - panują trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej. Wyjścia powyżej schroniska PTTK na Markowych Szczawinach jedynie dla bardzo doświadczonych turystów!!! W partiach szczytowych szlaki turystyczne mogą być zawiane. Wszystkich wybierających się na szlaki prosimy o rozwagę. Zamknięty do odwołania jest szlak żółty "Akademicka Perć" !!! - jest to szlak biegnący od Górnego Płaju na Diablak. Turysto pamiętaj, że warunki pogodowe na Babiej Górze mogą bardzo szybko ulegać zmianie, dlatego też zawsze trzeba być przygotowanym na znaczne pogorszenie pogody (silny wiatr, obfite opady, ograniczoną widoczność itp.). Pogoda podobnie jak w Tatrach ładna w sobotę i piękna w poniedziałek. Wtedy tez będzie zimno do -13 w dzień i -20 w nocy. W pozostałe dni będzie sypać i temperatura będzie niższa do -8 w dzień i -13 w nocy.

alt

W Bieszczadach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Opady śniegu są intensywne. Warunki narciarskie i turystyczne bardzo trudne. Grubość pokrywy śnieżnej na Połoninie Wetlińsiej ok 130cm. W Bieszczadach również pogoda będzie się zmieniała jak w pozostałych rejonach. W sobotę ładnie i poniedziałek, a w pozostałe dni sypie. Wiatr od 30-60km/h. Temperatury -18 do -12 w nocy i od -8 do -3 w dzień.

Źródło: topr.pl, 24tp.pl, gopr.bieszczady.pl, bgpn.pl, mountain-forecast.com