Log in
    

Znalezione w sieci mapy potencjału burzowego w Polsce

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Każdy wyjazd w góry jest poprzedzony zaklinaniem i sprawdzaniem pogody. Okres maj-lipiec to czas gdy burze występują relatywnie często w Tatrach. W cenie są dobre prognozy pogody, a niestety z dokładnością różnie bywa.

Z pomocą może przyjść nam prognoza dla lotników (awiacja.imgw.pl), gdzie możemy sprawdzić możliwe strefy zagrożenia burzami, do której linka na forum brytana umieścił Władysław Vermessy.

Dla nas interesujące są zakładki "Pogoda w górach", oraz "Burze".

W "Burzach" będą nas najbardziej interesować:

- Możliwe strefy zagrożenia (Pb+=1)
- Zaobserwowane burze
- Potencjał burzowy

Prognoza może być wytyczona na 18 godzin do przodu, za pomocą linków "+/- 1 godzina". Czas podany to UTC Zulu, czyli Uniwersalny czas koordynowany, używany w nawigacji morskiej i lotniczej. Bez rozwodzenia się nad tematem, można przyjąć, że musimy dodać dwie godziny do tego czasu, aby wyszła na Polski czas (jeśli UTC Zulu wskazuje, że jest 15.00, to w Polsce jest 17.00. Przynajmniej latem).

Dodatkowo możem sprawdzić prawdopodobieństwo wystąpienia opadów, najeżdżając na dane punkty na mapie (np. Zakopane, Hala Gąsienicowa, Kraków, itp).

W naszym dziale "Pogoda w górach" mamy już zamieszczone prognozy z ICM, yr.no, MountainForecoast (dla polskich gór i nie tylko), oraz od dzisiaj linki do awiacja.imgw.pl. Dodatkowo tatrzańskie kamery, plus parę innych narzędzi. Mamy nadzieję, że te narzędzia zebrane w jednym miejscu, pomogą Wam w planowaniu pobytu w górach.

Na koniec dorzucamy linka do filmiku TOPR o burzach - "Akademia górska TOPR: Burze".