Logo

Pożegnanie ratowników TOPR

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

18 sierpnia na zakopiańskim cmentarzu pożegnano dwóch ratowników TOPR: Pawła Nadybala (33 lata) i Piotra Mędonia (37 lat).

alt

Fot. Adrian Gładecki

Paweł i Piotr zginęli tydzień temu w Słowenii w strumieniu Učja (rejon doliny i rzeki Soca) w Słowenii w Alpach Julijskich. Ratowali w nurcie górskiej rzeki 48 letnią kobietę, która w czasie wycieczki wpadła do niej. Bez namysłu i asekuracji ruszyli razem ratować ją. Jeden zginął w nurcie potoku Učja, drugi zmarł na brzegu mimo prób reanimacji - tak podaje portal www.dnevnik.si. Ratowana polka równiez zginęła. Ratownicy pojechali tam by uprawiać kanioning. Nie była to ich pierwsza taka wyprawa. Od wielu lat uprawiali tą ekstremalną formę rekreacji polegającą na pokonywaniu rwących rzek, górskich strumieni, włącznie z wodospadami, czy jaskiniami.

Wczoraj spoczęli przy ul. Nowotarskiej na zakopiańskim cmentarzu . "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - tak mówił ksiądz przypominając słowa księdza Twardowskiego i dodał: "...nie wiadomo, czy w niebie są góry, czy są kaniony, ale musimy wierzyć, że wszyscy kiedyś się tam spotkamy".

alt

Fot. Adrian Gładecki

Nad cmentarzem cały czas w czasie pogrzebu krążył śmigłowiec TOPR. Pprzewodnik tatrzański i dziennikarz Maciej Krupa przypomniał nazwiska ratowników, którzy poświęcili życie ratując innych. Do niego równiez należały ostatnie słowa wspomnienia po ratownikach. W ostatniej drodze ratownikom TOPR towarzyszył utwór "Krywaniu, Krywaniu" zagrany przez góralską kapelę oraz piosenki Rolling Stonesów i U2.

Piotr Mędoń - urodzony w 1974 roku w Nowym Targu - absolwent AWF w Krakowie
Ratownik Tatrzański TOPR
Przewodnik Tatrzański
Instruktor Narciarski PZN/SITN
Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego
Instruktor Sportu i Rekreacji Ruchowej

Paweł Nadybal - żona, syn i córka,

Ratownik TOPR
Przewodnik tatrzański III klasy
Przewodnik wysokogórski II klasy
Instruktor narciarski PZN
Pilot wycieczek 

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski