Log in
    

Walter Bonatti zmarł

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wczoraj w nocy Walter Bonatti zmarł, miał 81 lat. Był legendą włoskiego i światowego alpinizmu. Był jednym z najwybitniejszych alpinistów na świecie. Styl wspinaczki stawiał ponad wszystko.


Walter Bonatti

Walter Bonatti. Fot. Giulio Malfer

Urodził się 22 lipca 1930 roku w Bergamo. Do jego najwybitniejszych przejść należy pokonanie wschodniej ściany Grand Capucin w 1951 roku, a 4 lata później wytyczył swoją drogę na Petit Dru. Droga wyznaczona solo w ciągu 6 dni 5 nocy, zmieniła postrzeganie tego co jest możliwe! Walter Bonatti często wybierał niełatwe cele w warunkach zimowych. Tak było z północną ścianą Cima Ovest di Lavaredo w Dolomitach, ale również z Grandes Jorasses w 1963 roku.
Kwintensencą jego osiągnięć było wyznaczenie 2 lata później  nowej lini na północnej ścianie Matterhornu, oczywiście solo.

Nie stronił od gór wyższych. W 1958 roku wraz z Carlo Mauri wszedł na Ghasherbrum IV, podczas ekspedycji kierowanej przez Riccardo Cassina.

Brał udział w historycznej wyprawie na K2 w 1954, gdzie przeżył biwak na 8 tysiącach. Kolejnym trudnym momentem w jego życiu była tragedia na Centralnym Filarze Freneya, gdzie zginęło 4 alpinistów.

W 2010 Bonatti otrzymał nagrodę Złotego Czekana za cały dorobek górski

Źródło: planetmountain.com