Log in
    

Nowe GÓRY (Listopad, 210)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na sklepowych półkach możecie już znaleźć najnowszy numer GÓR. Tym razem przygotowaliśmy szereg materiałów tatrzańskich, a także liczne wywiady, m.in. z Martiną Čufar, Łukaszem Dudkiem i Michałem Kochańczykiem Ale największym zaskoczeniem będzie zapewne relacja z wejścia na Świnicę w strojach z lat 20. XX wieku!

Okładkę najnowszego numeru GÓR zdobi niezwykłe, stylizowane na lata 20. ubiegłego wieku, zdjęcie. Jest to zapowiedź relacji ze wspinaczki na Świnicę w strojach i ze sprzętem z epoki. W tym przypadku równie intrygujące jak sama historia są fotografie, które wyglądają,  jak wyjęte z archiwalnych numerów „Wierchów”. Takiej wycieczki w czasie na łamach GÓR jeszcze nie było!
 

Nowe Góry


W Tatry – wspinaczkowo i skiturowo – przeniosą Was również teksty dotyczące Gankowej Przełęczy (Kącik Tatromaniaka) i Czerwonych Wierchów (Skitury). Autorzy zawarli w nich wiele rad praktycznych, ale wracają także do czasów historycznych. Zwłaszcza tekst skiturowy jest momentami nieco nostalgiczny – w sam raz na jesienną zadumę. Podobnie jak felieton Bogusława Kowalskiego, który zapewne niejednego skłoni do refleksji.

W numerze znajdziecie oczywiście szereg długich i ciekawych wywiadów. Z pewnością miłą niespodzianką będzie obszerna rozmowa z Michałem Kochańczykiem, który opowiada nie tylko o swoich licznych wyprawach górskich, ale także realiach życia i pracy (wysokościowej) w PRL-u, wspomina organizację wyjazdów i problemy, z jakimi trzeba było się zmierzyć, aby udać się w wymarzone miejsca. Wspinaczy skalnych zainteresuje zapewne wywiad z najlepszym obecnie polskim skałkowcem, Łukaszem Dudkiem, a sympatycznym akcentem będzie rozmowa z Martiną Čufar – wspinającą się mamą.

Ważnym punktem numeru jest podsumowanie tatrzańskiego lata. Dopełnieniem subiektywnego spojrzenia Maćka Ciesielskiego są wywiady z Piotrem Xięskim oraz Olgą Niemiec i Moniką Piasecką. Podsumowanie skalnego lata znajdziecie także w Rock Serwisie.

Ostatnie dni ciepłej i słonecznej pogody warto wykorzystać na jesienny wspin, dlatego przygotowaliśmy dla Was skałoplany Buddy i Podbrzusza, a dla miłośników wdrapywania się na nieco niższe i oryginalne formacje – topo Jaskini Twardowskiego na krakowskim Zakrzówku. Oprócz tego w numerze znajdziecie bogato ilustrowane relacje z najważniejszych imprez, wywiad z kolejnym „młodym gniewnym”, a także trzecią część naszego highline’owego cyklu. Zapraszamy do lektury!

Tradycyjnie do listopadowego numeru dodajemy prezent w postaci outdoorowego kalendarza!

Redakcja GÓR


ECHA Z GÓR

Polska jesień w Alpach · 8

Wywiad z Marcinem Tomaszewskim · 9

Martina Čufar, wspinająca się mama · 12
Rozmowy: Maciek Ciesielski

Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę · 16
Zdjęcia: Piotr Drożdż

Zacząłem szukać trochę innych wyzwań · 18
Z Łukaszem Dudkiem rozmawiał Andrzej Mirek


Wspinam się na tyle, na ile pozwala mi wolny czas. Nie jest tak, jak niektórym mogłoby się zdawać, iż moją pracą jest wspinanie. Mam normalną robotę, żonę, mieszkanie, więc raczej nie mam problemów z codziennym życiem. Po prostu każdą wolną chwilę wykorzystuję na wspin.

Wrażenia ze wspinania przedkładam ponad wszystko · 24
Z Michałem Kochańczykiem rozmawiał Andrzej Mirek


Bo czyż może być większa satysfakcja niż pokonanie wielkiej lodowej czy skalnej ściany, kiedy człowiek przez wiele dni zmaga się z samym sobą i trudnościami, marznie na stanowiskach, przeżywa wielokroć zastrzyki adrenaliny przy niepewnej asekuracji i w końcu wymordowany wchodzi na nagrzany słońcem wierzchołek?

Jeden, dwa, trzy, cztery, Pobieda · 34
Tekst i zdjęcia: Tomasz Kowalski


Budzik wybija nas z letargu o 4.00. Przekrzykując wiatr, ustalamy z drugim namiotem, że dajemy sobie czas do wschodu słońca. Wschód nadchodzi, ale wiatr nie ustaje. Jest bardzo zimno. W normalnej sytuacji, w takich warunkach można by co najwyżej obrócić się na drugi bok. Niestety, ja stoję na zewnątrz i, trzęsąc się z zimna, zlodowaciałymi dłońmi próbuję założyć zamarznięte na kość buty górskie.

Tatry lato 2011. Subiektywne podsumowanie · 40
Tekst i wywiady: Maciek Ciesielski


Życie zaczyna się po czterdziestce · 44
Wywiad z Piotrem Xięskim

W pewnym momencie nieroztropnie wypowiedziałem niebezpieczną tezę, że wspinanie sportowe ma swój początek od 8a, a wszystko, co poniżej, to rekreacja. No i Lama zaoponował, zresztą słusznie, że nie powinienem się wymądrzać, skoro nie wspinam się na tym poziomie. Od słowa do słowa – stanął zakład: minimum 8a, minimum trzydzieści metrów i dziesięć wpinek.

Ze skał w góry · 46
Wywiad z Olgą Niemiec i Moniką Piasecką

Od wczesnego dzieciństwa miałam w sobie wielką obawę i szacunek do gór, co skutecznie mnie od nich odstraszało i chyba dopiero w zeszłym roku dojrzałam do decyzji, że mogę się z nimi zmierzyć.

Szanowna pani Świnica · 48
Tekst i zdjęcia: Renata Niezbecka


Kolejny fragment drogi przeszedł chyżo i pewnie. Równie szybko znalazł odpowiednie miejsce, by wbić jeden z trzech haków. Dotykając rękami skał, odczuwał ulgę, nabierał wiary we własne siły i umiejętności. Im sprawniej pokonywał drogę, tym mocniej wierzył w to, że mu się uda. Niebawem koniec liny wyznaczył miejsce na stanowisko, więc owinął się nią i zaparł nogą o kamień. Podziwiając tatrzańskie szczyty, wyciągnął papierosa, zapalił i czekał.

Powrót do przeszłości · 52
Tekst: Marcin Tasiemski

Africa Boulder Trip 2011 · 54
Tekst: Paweł Jelonek
Zdjęcia: ABT Team


Dlaczego Rocklands jest jednym z najładniejszych miejsc bulderowych na świecie? Wystarczy spędzić w nim trochę czasu, aby się o tym samemu przekonać. Może ogromna liczba sektorów, może interesujące kształty piaskowcowych głazów, a może niekończące się możliwości sprawią, że Rocklands na długo zostanie w naszej pamięci.

KĄCIK TATROMANIAKA

Gankowa Przełęcz, przemilczenia Stanisławskiego · 60
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Folta

SKITURY

Gdzie na wyrypę czyli Czerwone Wierchy na nartach · 63
Tekst: Wojciech Szatkowski


RELACJE

International Mountain Summit – relacja · 66
Tekst: Maciek Szopa
Zdjęcia: Piotr DrożdżAVS Boulder Festival · 72


ROCK SERWIS

Nasze lato · 74

MŁODZI GNIEWNI

Adrian Chmiała · 78
Rozmawiała: Aga Adamiecka

BULDERKORNER TOPO

Jaskinia Twardowskiego, Zakrzówek · 80
Tekst i zdjęcia: Maciek Szopa

SKAŁOPLAN

Budda i Podbrzusze · 82
Opracowanie i ilustracje: Darek Kaptur

FELIETON

Listopadowe popołudnie · 83
Bogusław Kowalski

Slackline Corner · 84

Highline. Montaż cz. 3 - naciąganie highline’a
Tekst: Jan Gałek

Bezpieczeństwo w górach · 86
Zimowa turystyka w Karkonoszach
Rozmawiała: Agnieszka Szymaszek


Szpej · 88