„Kraj zimowych wojowników” – najnowszy Taternik już w sprzedaży!

„Kraj zimowych wojowników” – najnowszy Taternik już w sprzedaży!

„Kraj skrzydlatych jeźdźców, skalnych proboszczów i zimowych wojowników…” – tymi słowami Maciej Kwaśniewski, redaktor naczelny Taternika otwiera nowy numer. A o czym można przeczytać?

Lodowi wojownicy w drodze na K2

Czy Polacy, jako pierwsi wejdą zimą na K2, drugi co wysokości szczyt świata i ostatni z ośmiotysięczników niezdobyty przez człowieka w sezonie zimowym? ­- Jest dla mnie ważne, żeby na K2 zimą wybrali się Polacy – mówi Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów i kierownik planowanej wyprawy.
 
Polscy wspinacze, zwani w świecie Lodowymi Wojownikami zdobyli zimą jako pierwsi, aż 8 z 14 ośmiotysięczników. Po pokonaniu kilka miesięcy temu Nanga Parbat – jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik to właśnie K2 (8611m n.p.m.) – szczyt, który dwukrotnie (1987/88 i 2002/03), odpierał ataki Lodowych Wojowników. Gdyby Polacy stanęli na wierzchołku, byłoby to ukoronowaniem polskiej eksploracji zimowej gór najwyższych, na co uwagę zwracają zagraniczne media. A w Taterniku najwybitniejsi polscy himalaiści o wyprawie na K2: Kto weźmie w niej udział? Ile będzie kosztowała? Jaką Polacy przyjmą strategię? Jaka jest szansa na sukces?

Simone Moro

– rozmowa z himalaistą, który jako pierwszy zdobył cztery ośmiotysięczniki. – To Polacy stworzyli himalaizm zimowy w górach najwyższych. Kończenie z tym lub odcinanie się od tej tradycji byłoby zabijaniem historii, z której powinniście być dumni. Nowym pokoleniom i przyszłym gigantom himalaizmu, którzy mają szansę pójść w ślady Kukuczki, Wielickiego, Berbeki, Kurtyki i wielu innych, trzeba pomóc, trzeba ich zainspirować – mówi włoski wspinacz na łamach Magazynu Taternik.

Ryszard Szafirski

– przedstawiciel legendarnego pokolenia, które na przełomie lat 50. i 60. dokonało wielkiego skoku w polskiej wspinaczce. Fotografik, były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR, współautor słynnego „raportu taterników”, dokumentującego udział funkcjonariuszy MO strzelających do górników w czasie pacyfikacji Kopalni „Wujek” w 1981 roku. W Magazynie Taternik opowiada jak góry stały się celem jego życia, kiedy zaczął się wyścig po rekordy, dlaczego musiał opuścić Polskę i dlaczego przestał się wspinać. Rozmowa ma unikalną oprawę: Szafirski prezentuje bowiem swoje rewelacyjne zdjęcia z dawnych wypraw.
 

Steph Davis

 jedna z najbardziej uznanych wspinaczek świata opowiada w Taterniku jak porzuciła świat dla wspinaczki. – Pracowałam bardzo ciężko, żeby zrozumieć, gdzie są granice i czuć wobec nich szacunek. Pewnie podobnie odczuwają to ludzie, którzy jeżdżą w coraz wyższe góry. Nie chodzi o to, żeby stale przekraczać granice, ale żeby zrozumieć i respektować ograniczenia. A poprzeczkę podnosić bardzo wolno – opowiada Amerykanka, która nie tylko jest uznaną wspinaczką, ale również niesamowitą „latającą wiewiórką”, uprawiając BASE jumping oraz skydiving. 
Nie zabraknie także „gorących tematów”: Bogusław Kowalski iDariusz Porada pochylają się nad sprawami szkolenia wspinaczkowego pisząc o atutach i kompetencjach instruktorów z „blachą” PZA, a Adam Śmiałkowski zadaje przewrotne pytanie komu służą, do czego nam potrzebne i jaki powinien być model tatrzańskich podsumowań.
 
***
taternik-1-2016-kurtyka.jpg
 
W numerze również: Wojciech Kurtyka w gronie laureatów tegorocznej edycji nagrody Złotego Czekana, historia tatrzańska o Stefanie Zamkowskim – „wygnańcu z Wysokiego Zamku”, o Szymku Wdowiaku – rycerzu artystycznego filmu górskiego, relacje z wypraw na Nanga Parbat oraz w górach Tagas – oraz spora dawka recenzji i relacji z niedawnych imprez.
 
Zapraszamy do lektury!
 
***

Spis Treści:


Ekstra

4–7     K2 zimą a sprawa polska

Rozmowa Taternika

8–15   Ryszard Szafirski. Szkoła latania

Ludzie i góry

16–17 Wojciech Kurtyka laureatem Złotego Czekana

18–23 Steph Davis. Jeśli wspinam się bez liny –nie ma mowy o grze

Moje fotogóry

24–27

Historia

28–33 Stefan Zamkowski. Wygnaniec z Wysokiego Zamku

34–36 100 lat temu w Taterniku

37–39 Szymek Wdowiak – rycerz artystycznego filmu górskiego

Temat numeru: Szkolenia

40–43 Największym atutem instruktorów PZA są ich kompetencje

44–45 Instruktorzy PZA – szkolimy, bo lubimy to robić i robimy to dobrze!

Bezpieczeństwo

46–49 Spójrzmy na swój sprzęt krytycznie

Przegląd porównawczy

50–51 Przyrządy asekuracyjne. W poszukiwaniu przyrządu idealnego

52–57 Porównanie przyrządów asekuracyjnych

Tatry

58–61 Tatry: Komu służą podsumowania, do czego nam one i jak wygląda ich model?

62–63 Lato 2015 – Nowe drogi na Zachodniej Ścianie Kościelca

Logistyka

64–66 O przygotowaniu kondycyjnym alpinistów i himalaistów, cz.1

67–69 Zanim wyruszysz w Tatry – sprawdź pogodę

Jaskinie

70–71 Pierwsza nagroda w konkursie Monochrome Awards w kategorii Natura

Góry wysokie, sprawozdania

72–75 Nanga Parbat

76–79 Polish Karakoram Tagas Expedition

Relacje

80       Górnolotni po raz siódmy

81       Marcin Rutkowski, Wojciech Ryczer i Rafał Zając nagrodzeni Kolosami

82       16 Puchar Pilska w skialpinizmie za nami…

83       Skialpinizm: Polacy bez medali w Mistrzostwach Europy

84–85 Pierra Menta – święto skialpinizmu

Zapowiedzi

Lektury

Wspomnienia

92–94 Michał Jagiełło (1941–2016)

94       Kazimierz Waldemar Olech (1928–2016)

95       Janusz Hierzyk (1936–2015)

Powiązane artykuły