Log in
    

Nowe oblicze Zakrzówka

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od soboty 19 grudnia 2011 roku część wspinaczkowa Zakrzówka zaczęła uzyskiwać nowe oblicze. Oblicze, o jakim wszyscy marzymy, mówimy i o jakie walczymy od wielu lat. Podczas akcji sprzątania zorganizowanej prze Klub Wysokogórski Kraków oraz Inicjatywę Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” PZA, 19 grudnia 2011 r. w godzinach od 8 do 18, ponad czterdziestu wolontariuszy zebrało 110 worów śmieci i sporo wielkogabarytowych odpadów. Podczas likwidacji miejsc, w których palone były ogniska, usunięto ponad 30 worów resztek po spalonych w ogniu odpadach. Wycięcie kilkuset metrów sześciennych dzikich krzaków i chaszczy odsłoniło skały i umożliwiło łatwy do nich dostęp.

Zakrzówek

Wyniesione worki ze śmieciami

Przypomnijmy, że na mocy porozumienia podpisanego 2 grudnia 2011 r. pomiędzy właścicielem Zakrzówka – Kraków City Park Sp. z o.o, zarządcą - Kraken sc a Inicjatywą Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” PZA, bezpośrednim gospodarzem i opiekunem sektorów wspinaczkowych Zakrzówka został Klub Wysokogórski Kraków.

Sobotnia akcja potwierdziła, że my – miłośnicy skalnego Zakrzówka, jesteśmy w stanie się sprężyć i zadbać o rejon, który użytkujemy od ponad 100 lat.

Podczas sprzątania zebraliśmy dane, które pozwoliły nam ocenić zakres prac, jakie mogą zostać wykonane przez określoną liczbę wolontariuszy oraz to, na które kluby możemy liczyć, a którym dalszy los Zakrzówka jest zupełnie obojętny i w 100% zignorowały naszą prośbę o pomoc.

Na dzień dzisiejszy zostało do wycięcia jeszcze trochę krzaków, opracowanie i zamontowanie tablic informacyjnych i ostrzegawczych oraz najważniejsze - bieżące dbanie o czystość i porządek.

Zakrzówek

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pracowali z nami w czwartek, piątek i sobotę. Nie zawiedliście. Dla wspólnej sprawy, do późnego wieczora, bardzo ciężko pracowali ramię w ramię: niewspinający się miłośnicy Zakrzówka, niezrzeszeni wspinacze, przewodnicy górscy, grotołazi, mistrzowie skały i himalaiści. Wiek wolontariuszy oscylował w przedziale od 10 do 70 lat, wykształcenie - od ucznia szkoły podstawowej do profesora uniwersytetu. Nie zabrakło również tych, których znamy z pierwszych stron górskich portali i periodyków. Szczególnie gorąco pragniemy podziękować Paniom, które bardzo ciężko i z wielkim zapałem pracowały przy tej swoistej rewitalizacji Zakrzówka przy okazji nie szczędząc nam swych promiennych uśmiechów w ten chłodny i pochmurny dzień.

Na koniec pragniemy wyrazić nadzieję, że w następnych akcjach organizowanych na rzecz Zakrzówka i innych terenów wspinaczkowych (na wiosnę przymierzamy się do rewitalizacji Krzemionek) wezmą udział również te kluby i te osoby, które nie mogły lub nie chciały tego uczynić tym razem. Pracy było bardzo dużo i to, że udało nam się zrealizować plan w całości, zawdzięczamy tylko i wyłącznie tym czterdziestu kilku osobom, które w przeważającej większości przepracowali na Zakrzówku cały dzień.

Perspektywy rozwoju rejonów wspinaczkowych Zakrzówka i innych skał w Krakowie są duże, a czasy nam sprzyjają - wykorzystajmy to.

Dziękujemy firmie AMC za deklarację sfinansowania zrębkowania i wywiezienia pozostałych po wycince gałęzi.

Tadeusz Kuchno – KW Kraków

Włodzimierz Porębski – IŚW „Nasze Skały”