Log in
    

Nowe GÓRY (styczeń-luty, 2012)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pierwszy – tradycyjnie już łączony styczniowo-lutowy – numer tematycznie wpisuje się w mroźną aurę, która panuje za oknem. Relacje z Hindukuszu i Himalajów, skiturowe wyrypy, drytoolowy skałoplan – to materiały, które nie pozostawiają wątpliwości, że mamy zimę w pełni.Ale ciepłolubni czytelnicy też znajdą szereg ciekawych artykułów: przede wszystkim niezwykle interesujący wywiad z Darkiem Królem, a także bulderKorner i osobiste podsumowanie sezonu 2011 sporządzone przez Alexa Raczyńskiego. Oczywiście nie zabrakło też stałych działów. Jednym słowem, dla każdego coś miłego na długie i mroźne wieczory :).

Okładka GÓR sugeruje, że pierwszy numer w 2012 roku w dużej mierze poświęcony będzie narciarstwu. W najwyższe rejony świata, z nartami przypiętymi do butów, przeniesie was wywiad z Davo Karničarem – pierwszym człowiekiem, który zjechał ze szczytu Mount Everestu. Davo opowiada o swojej pasji, początkach przygody z górami, a także etyce. Temu ostatniemu zagadnieniu poświęca sporo miejsca, a jego bezkompromisowe podejście może być nie tylko interesujące, ale również bardzo inspirujące. Miłośnicy narciarskich wędrówek i zjazdów na mniejszych wysokościach z pewnością powinni przeczytać relację ze skiturowej wyprawy do Czarnogóry i kolejną tatrzańską propozycję Wojtka Szatkowskiego.
 


Ale styczniowo-lutowe GÓRY to nie tylko narty. Realia Afganistanu i śniegi Hindukuszu przybliży wam relacja Sławomira Kaweckiego. Lekki i niebanalny styl tej opowieści sprawia, że czyta się ją naprawdę świetnie. Dowcipnie napisana historia niejednego rozbawi, a dawka optymizmu jaka z niej bije z pewnością przełoży się na lepszy nastrój. Świat wysokich gór opisany został także w relacji z wejścia na Baruntse – siedmiotysięcznego szczytu leżącego w Nepalu.


Niewątpliwie jednym z najciekawszych materiałów numeru jest wywiad z Darkiem Królem: świetnym wspinaczem, redaktorem kultowego magazynu „Brytan”, który od dłuższego czasu mieszka i wspina się w USA. Darek opowiada wiele ciekawych historii i anegdot, m.in. o początkach „Brytana”, słynnych zawodach Pucharu Polski z 1993 roku, podczas których krakowska hala Korony pękała w szwach, o swoich drogach w polskich skałach, a także wspinaniu w Boulder i innych amerykańskich rejonach.


Nie zapominamy o drytoolowcach. W ostatnim czasie przybywa miłośników tego typu wspinania, a co za tym idzie mnożą się kontrowersje gdzie i na jakich zasadach można uprawiać ten – niszczący skałę – sport. Postanowiliśmy o to zapytać znanych i cenionych w środowisku wspinaczy drytoolowych, a efekty naszej ankiety możecie znaleźć w numerze. Zamieściliśmy także topo nowego rejonu drytoolowego w Szklarskiej Porębie.

Po krótkiej przerwie wznawiamy cieszący się dużą popularnością cykl „Vademecum dietetyka”. Tym razem Marcin Bończa-Tomaszewski wziął na warsztat suplementy. Prezentujemy także kolejny wywiad z cyklu „Wysoka ekspozycja”, w którym o swojej pasji i pracy opowiada Ben Moon. W numerze znajdziecie również podsumowanie dziewiątej edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego i zabawną fotorelację z wypadu w skały z gośćmi tej imprezy: Danim Andradą, Seanem Villanueava oraz braćmi Nico i Olivierem Favresse.


Nie mogło oczywiście zabraknąć stałych działów magazynu. „Tatromaniak” po raz kolejny zabierze was w Tatry – tym razem na Ostry Szczyt. Będzie historycznie i praktycznie i jak zwykle bardzo interesująco. Miłośników „kamieni” z pewnością ucieszy kolejny bulderKorner, w którym pierwsze skrzypce gra „kosmita z Moraw” czyli Adam Ondra. Na deser proponujemy wam dwa felietony: historyczno-etyczny i literacki. Zapraszamy do lektury!


ECHA Z GÓR

Noszak po pięćdziesięciu (plus jeden) latach · 8
Z Krzysztofem Mularskim rozmawiał Maciek Ciesielski

Viva la vida · 12
Sławomir Kawecki

Poinformowano nas na zachętę, że cała okolica i obie drogi wyjazdowe z miasta są bardzo bezpieczne, to znaczy, precyzyjnie mówiąc, droga do Wachanu jest zupełnie bezpieczna i nigdy nie było tam Talibów. Będziemy tylko musieli uważać na miny w dolinie Qazi Deh. Natomiast droga do Fajzabadu też jest zupełnie bezpieczna, ale tylko w dzień, bo w nocy czasem ostrzeliwują ją Talibowie.

Powrót króla – wywiad z Darkiem Królem naszym człowiekiem w Boulder · 20
Rozmawiał: Andrzej Mirek

Tęsknię do „kiblowania” tygodniami na „Półpiętrze” w Podlesiach i żywienia się tym, co las pozwolił zebrać, a rolnicze pola wykopać, do dyskusji o „czystym sześć pięć” pod Freneyem, do ognisk w Rzędkowicach rozwalanych kartuszem blueta, do zawodów na Okienniku, gdzie Kucharowi tak strzela palec w dziurce, że słychać aż w Częstochowie.

Davo Karničar: prawda, nie życzenie · 30
Rozmawiał: Bartek Dobroch
 

Z Broad Peaku zjeżdżało mnóstwo ludzi, ale nikt z pierwszych dwudziestu metrów. Tak jest także na Manaslu, gdzie startowano spod samego szczytu, ale jednak nie z niego. W alpinizmie potrzebna jest prawda, a nie tylko życzenie, żeby nasz wyczyn był rekordowy. Dlatego ciężko jest powiedzieć, z ilu największych szczytów rzeczywiście zjechano na nartach, a z ilu nie.

Baruntse, czyli siła uporu · 36
Tekst: Izabela Czaplicka, Marcin Dudek
 

Zimno jest przenikliwe. Intensywnie uprawiamy rowerek palcami nóg i rąk. Ubrani jedyne w goretexy i sweterki puchowe pędzimy do góry, mijając ekipę okutaną w puchowe kombinezony. Na szczęście prawie tydzień spędzony na 6400 metrach skutkuje doskonałą aklimatyzacją. Z początku nawet nie mamy zadyszki, co oczywiście zmienia się wraz ze zdobywaniem kolejnych metrów.

Mój sezon 2011 · 40
Tekst: Alex Raczyński

Nadeszła chwila pierwszej wstawki w przewieszonego potwora. Wow! Co za linia! Kosmos. Jest przepiękna. Trzydzieści przechwytów, z czego pierwsze dziesięć łatwych, prowadzących do dużej klamy, a potem dwadzieścia kolejnych „na bezdechu”. Droga wymaga ciągłego haczenia pięty i przypomina trochę wspinanie po filarze, choć filarem nie jest.

KFG edycja dziewiąta, czyli przed jubileuszem · 46
Tekst: Andrzej Mirek
Zdjęcia: Adam Kokot

 


Przebojem dziewiątego festiwalu był – i to bez najmniejszej wątpliwości – show w wykonaniu belgijskiego tria: Nicolasa i Oliviera Favresse oraz Seana Villanueva, który zaczął się oryginalnie muzyką wykonaną na żywo przez wesołych Belgów. Show to słowo dobrze opisujące to, co zobaczyliśmy. Panowie zawojowali publiczność bardzo szybko i nawet obsceniczne wstawki były kupowane w ciemno.

Belgijsko-hiszpański desant na Jurze · 49
Tekst: Andrzej Mirek
Zdjęcia: Piotr Drożdż

 

Po drodze zgarnęliśmy dwóch autostopowiczów, którymi okazali się nieco zagubieni Belgowie z kajakami u boku – Sean Villanueava i Olivier Farvesse – poszukujący wielkiej ściany z nieprzebytymi drogami. Wyjaśniliśmy im, że o tej porze może być z tym mały problem, a jako że udało ich także namówić do rezygnacji z kajaka jako środka transportu, zdecydowaliśmy zapoznać ich i Daniego z naszym flagowym rejonem wapiennym – Podzamczem.

WYSOKA EKSPOZYCJA

Ben Moon · 52
Rozmawiał: Wojtek Kozakiewicz

Biznes

Wywiad z Krystianem Piróg · 56
Rozmawiał: Łukasz Ziółkowski

KĄCIK TATROMANIAKA

Ostry Szczyt zimową porą wzięty · 58
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Folta

SKITURY

Świnicka Przełęcz – Pięć Stawów – Zawrat czyli wycieczka narciarska w „starym stylu” · 61
Tekst i zdjęcia: Wojciech Szatkowski

Czarnogórska wyrypa · 64
Tekst: Michał Zawadzki

Ponieważ byliśmy jedynymi obcokrajowcami, szybko zainteresowali się nami miejscowi, którzy nie rozumiejąc, po co siedzieliśmy sami w górach, zaraz ściągnęli lokalnych dziennikarzy. Oni też nigdy w życiu nie widzieli skiturowców, umówiliśmy się na wywiady z radiem i prasą, a dwa dni później w ogólnokrajowych mediach czarnogórskich przetoczyły się informacje o Polakach, którzy dzięki niemalże nadprzyrodzonym mocom wytrzymali kilka dni sami w górach i jeszcze do tego mieli siłę, by jeździć na nartach.

Ankieta GÓR
Drytooling w polskich skałach · 68

DRYTOOLING – TOPO

Szopen i Mnisza Skała – nowy rejon drytoolowy w Szklarskiej Porębie · 72
Opracowanie: Andrzej Sokołowski i Mateusz Dejnarowicz
Zdjęcia i topo: Andrzej Sokołowski

 

BULDERKORNER

Kosmita z Moraw atakuje · 75
Maciek Szopa

MŁODZI GNIEWNI
Ola Rudzińska · 78
Rozmawiała: Aga Adamiecka

VADEMECUM DIETETYKA

Suplementy – nauka, praktyka, równowaga · 80
Tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski
Zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska


BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH
Lawinowe ABC i poszukiwanie zasypanego · 84
Bartłomiej Latasiewicz

FELIETONY

Rozpiętość · 86
Piotr Michalski

Płachta biwakowa · 88
Bogusław Kowalski

SZPEJ · 90

Zapraszamy do zakupu czasopisma GÓRY w firmowym sklepie GÓR
www.goryonline.com/sklep