Log in
    

Nominowani do XX Złotych Czekanów w 2012 roku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

XX Złote Czekany zostaną rozdane 21-24 marca w Chamonix i Courmayeur. Z 81 przejść z 2011 roku, wybrano 6 które będą walczyć o nominację do Złotego Czekana. Podobnie jak w poprzednim roku, wszystkie nominacje to wyprawy które postawiły na styl alpejski , maksymalną samowystarczalność i ambitne cele.
Jury którego przewodniczącym będzie Michael Kennedy, będzie się składać z tak znanych osobistości jak Walery Babanow, Ines Papert, Alberto Inurrategi, Liu Yong, Alessandro Filippini.

Venas Azules

Fragment drogi Venas Azules na południowej ścianie Torre Egger (2850 m). Fot. arch. Bjorn-Eivind Aartun i Ole Lied

W tym roku osobą która otrzyma nagrodę Złotego Czekana za życiowe osiągnięcia, będzie Robert Paragot. Patrz news.

Nominowani:

Pik Pobiedy

15 sierpnia Giennadij Durow i Denis Urubko stanęli na szczycie Piku Pobiedy po przejściu 2500 metrowej północnej ściany, nową drogą Dollar Rod (Rosyjskie 6B, V+/VI M5).

Północna ściana Peak Pobiedy

Od lewej:  Droga Abałakowa z 1956 roku, Dollar Route (1982 rok), Droga Durow-Urubko (Dollar Rod)(czerwona linia), Camel Buttress (2009), a najbardziej z prawej normalna droga na szczyt. Fot. Anna Piunowa.

Nowa droga na północnej ścianie Piku Pobiedy

Saser Kangri II

Mark Richey, Steve Swenson i Freddie Wilkinson wspięli się na wschodnie wierzchołek Saser Kangri II (7,513m n.p.m.) we wschodnim Karakorum. Saser Kangri II był prawdopodobnie drugim pod względem wysokości niezdobytym szczytem na świecie.

Saser Kangri II

Południowa ściana Saser Kangri II (7513m), z niedokończoną linią drogi z 2009 roku. Fot. Mark Richey

Amerykanie na drugim pod względem wysokości, niezdobytym szczycie

K7 West

Młody słoweński zespół w składzie Nejc Marcic i Luka Strazar zdobyli zachodni wierzchołek K7, nową drogą na dziewiczej północno-zachodniej ścianie. Wspinaczka w stylu alpejskim trwała trzy dni. Była to ich pierwsza himalajska wyprawa, a udało im się od razu dokonać trzeciego wejścia na szczyt K7.

Xuelian North-East

Pod koniec lipca słoweński zespół w składzie: Ales Holc, Peter Juvan i Igor Kremser wspięli się jako pierwsi na dziewiczy pn.-wsch. Xuelian (6249m) w chińskim masywie Tien Szan. Słoweńcy swoją Arête of Trust wycenili na (ED2, AI5, M5+).

Xuelian

Linia drogi Arête of Trust (ED2, AI5, M5+, Ales Holc, Peter Juvan, Igor Kremser), Xuelian North-East, Chiny. Fot. Peter Juvan

Trudne wejście na dziewiczy Xuelian w Tien Szan

Meru Central

Conrad Anker, Jimmy Chin i Renan Ozturk wytyczyli nową drogę na Meru Shark Fin, niesamowitą granitową płetwę położoną po północnej stronie Meru Central (6310m) w górach Gangotri w Indiach.

Meru Shark Fin

Północn-wschodnia część Meru Central, z zaznaczonymi dwoma poprzednimi liniami(Czerwoną linią zaznaczona droga Czechów, żółtą droga Walerego Babanowa z 2001 roku). Amerykanie poprowadzili drogę biegnącą przez główny filar. Fot. czechclimbing.com

Amerykanie załoili Płetwę Rekina

Venas Azules na Torre Egger

Norwegowie Bjorn-Eivind Aartun i Ole Lied otworzyli nową linię Venas Azules na południowej ścianie Torre Egger (2850 m). 950-metrowa droga ma około 350 metrów nowego terenu z trudnościami do 6b+ A1 AI6. W większości są to odcinki pionowego lodu.

Venas Azules Topo

Venas Azules topo. fot. Rolando Garibotti / pataclimb.com

Mocne przejścia w Patagonii

Źródło: planetmountain.com