Log in
    

Nowe GÓRY (Marzec, 2012)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wszystkie wróble ćwierkają już o tym, że marcowe wydanie GÓR to przede wszystkim kilkadziesiąt stron ciekawych i zróżnicowanych tematycznie wywiadów, w których przepytaliśmy między innymi Rafała Sławińskiego, Nico Favresse, Barbarę Zangerl, Andrzeja Wilczkowski oraz Małgorzatę i Jana Kiełkowskich. Ponadto w numerze relacja z Petzl Roc Trip, wejścia na intrygujący peruwiański szczyt Artesonraju, obszerne i praktyczne materiały o zimowym wspinaniu w Tatrach, a także topo interesującego czeskiego rejonu wspinaczkowego (Helfštýn) i relacja z pobytu w mało znanym skalnym ogródku w Maroku (Rif). Całości dopełniają świetne zdjęcia – w marcowych GÓRACH znajdziecie mnóstwo znakomitych fotografii, co zapowiada entuzjastycznie przyjmowana okładka!

Niedawno górski świat obiegła wiadomość o klasowym osiągnięciu Rafała Sławińskiego – przejściu słynnej drogi Spray On. Takie wydarzenie nie mogło zostać niezauważone przez GÓRY, dlatego w marcowym numerze zamieściliśmy rozmowę z Rafałem, w której opowiada o przejściu tej drogi i porusza wiele innych ciekawych kwestii, także sprzętowych.

Nowe Góry 214Wywiad z Nico Favresse otwiera niezwykłe jak na GÓR-skie standardy zdjęcie, które od jakiegoś czasu mogliście już oglądać na naszym profilu na Facebooku. Nieszablonowa jest także sama rozmowa, z której wyłania się całościowy portret tego nietuzinkowego wspinacza: Nico opowiada nie tylko o kolejnych arcytrudnych przechwytach, ale także o początkach swojej przygody ze wspinaniem, zawodach, w których brał udział, relacjach jakie panują w słynnym „trio z Belleville”, a także swojej miłości do muzyki.

Barbara Zangerl – znana dotychczas przede wszystkim z doskonałych przejść bulderowych – opowiada o swoich problemach zdrowotnych, które zmusiły ją do zainteresowania się wyższymi formacjami i zmianą stylu wspinania. A także o tym, że „mus” stał się przyjemnością i nową pasją. A na deser – krótka ale miła oku fotorelacja z przejścia Hotelu Supramonte.

Niezwykle interesujące są również wywiady z nestorami polskiego alpinizmu: Andrzejem Wilczkowskim i małżeństwem Małgorzatą i Janem Kiełkowskimi. Andrzej Wilczkowski, który w tym roku skończył 81 lat, opowiada o swoich przejściach w skałkach i Tatrach, trudnej doli kierownika wypraw (w Hindukusz i do Etiopii) i wyjawia dlaczego dzisiejszy alpinizm nie jest już do końca tym, do czego składał akces kilkadziesiąt lat temu. Rozmowa wychodzi poza górskie ramy: dowiecie się z niej także, jak to się stało, że taternik został autorem książek górskich i historycznych oraz tekstów satyrycznych Studenckiego Teatru Satyry „Pstrąg”. Małżeństwa Kiełkowskich nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesuje się górami. Autorzy licznych tatrzańskich przejść, ale przede wszystkim znakomitych książek, leksykonów i encyklopedii górskich opowiadają m.in. o swojej pasji i kolejnych planach wydawniczych.

Nazwa Artesonraju dla większości osób brzmi zapewne enigmatycznie, choć szczyt ten widziały miliony ludzi, którzy z górami nie mają nic wspólnego. Wierzchołek ten jest bowiem elementem logo jednej z największych wytwórni filmowych na świecie. O historii powstania logotypu, a także wejściu na górę, której kształt przypomina dziecięce wyobrażenie o prawdziwym, „spiczastym” wierzchołku opowiada Mirek Mąka.

Mimo że słońce coraz mocniej przygrzewa, marzec to jeszcze zima i niejednokrotnie panują wtedy najlepsze warunki do wspinu w Tatrach. Zadbaliśmy więc o to, żeby w numerze nie zabrakło inspirujących materiałów, po przeczytaniu których zapragniecie po raz kolejny zacisnąć dłonie na styliskach dziab. Na tapetę wzięliśmy Próg Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła (bujdałki i relacje z przejścia m.in. Rosyjskiej Ruletki), a także Halę Gąsienicową – warte uwagi drogi zimowe w jej okolicy opisuje Bogusław Kowalski.
 

Chwilę relaksu – a może nawet delikatnej zazdrości – zapewni Wam relacja Oli Przybysz z Petzl Roc Tripu w Chinach. O doznania estetyczne zadbał sam… Sam BIÉ. Dla ciepłolubnych czytelników przygotowaliśmy także materiał z marokańskiego Kanionu Rif, który może być ciekawą alternatywą dla Todry. A gdy słoneczko mocniej przyświeci zapraszamy na wycieczkę do słynącego z rajbungów Helfštýna. Darek Kaptur zatroszczył się o to, żebyście się tam nie nudzili i nie zgubili – publikujemy przygotowane przez niego topo rejonu.

Po krótkiej przerwie na nasze łamy zawitała po raz kolejny Ola Piechnik – najlepszy znany nam psycholog sportowy wśród wspinaczy i najlepszy wspinacz wśród psychologów :-). Tym razem Ola skoncentrowała się na tym czym jest i/lub być powinno zaufanie we wspinaniu. Oczywiście możecie liczyć również na stałe znane i lubiane działy: Kącik Tatromaniaka, Młodych Gniewnych i felietony.

Zapraszamy do lektury!

ECHA Z GÓR

Spray On dla Rafała · 8

Brutal Serac Climbing · 12

Rozmowy: Maciek Ciesielski

Nico Favresse: jestem szczęściarzem · 16

Rozmawiał: Bogusław Magrel

Zdjęcie: Bernardo Giménez

Wspinaczka jest dla mnie źródłem życiowej energii – sprawia mi radość, stymuluje i wzbogaca wewnętrznie. Trudno porównać czas spędzony w strefie izolacji na zawodach do wspinania w Yosemitach. Zawody i big wall to po prostu dwa różne światy.

Barbara Zangerl. Z bulderów na duże skały · 20

Rozmawiała: Sonja Güldner-Hamel

Zdjęcia: Radek Capek

Moim atutem jest to, że kiedy uwierzę, iż jestem w stanie pokonać wszystkie sekwencje danej drogi lub bulderu, to potrafię znaleźć w sobie wiele motywacji, dać z siebie wszystko i doprowadzić ów plan do szczęśliwego końca.

Hotel Supramonte by Barbara Zangerl · 24

Zdjęcia: Radek Capek
 

Andrzej Wilczkowski: przyjaźń jest ważniejsza niż sukcesy · 26

Rozmawiali: Andrzej Mirek i Łukasz Ziółkowski

Jeżeli człowiek ciągle się w życiu czegoś boi i nie przezwycięży nowością tego strachu przed ryzykiem, to nic w życiu nie zrobi. Będzie siedział w domu i krzyczał do żony: „Ja tu rządzę!”.
 

Małgorzata i Jan Kiełkowscy:
o wspinaniu, dawnych zawodach i przewodnikach · 31

Pytał: Andrzej Mirek
 

Wzorowaliśmy się na tatrzańskich przewodnikach Witolda Paryskiego, które były wtedy – jak to byśmy dzisiaj powiedzieli – wydawnictwami kultowymi. Podpatrzyliśmy przede wszystkim formę, bo trudno było wymyślić lepszą.
 

Petzl Roc Trip w Chinach · 42

Tekst: Alexandra Przybysz

Zdjęcia: Sam BIÉ

Pierwsza grupa zagraniczniaków trafiła do Getu w listopadzie 2010 roku. Dla małej, chińskiej wioski i jej mieszkańców było to niesamowite wydarzenie, ponieważ do tej pory miejsce żyło z dala od turystycznych atrakcji sąsiednich prowincji, a „biały” człowiek nigdy wcześniej nie zapuszczał się w te strony.
 

Północ Maroka. Region Rif · 48

Tekst i zdjęcia: David Munilla

Tłumaczenie: Katarzyna Okuszko
 

W tym rejonie mamy wszystko: kaniony, ściany i skałki. Panuje tu całkowity spokój, a poza tym znajduje się on tylko dwie godziny drogi od granicy. Kiedy stajesz przed skalnymi murami, zastanawiasz się, jak to możliwe, że to miejsce nie zostało odkryte wiele lat temu.
 

Artesonraju w koronie gwiazd · 54

Tekst: Mirosław Mąka

Widzieli ją wszyscy – znają nieliczni. Artesonraju to najbardziej znana góra świata. Nie Everest, Matterhorn, Fuji czy Alpamayo, lecz właśnie Artesonraju widziało i wciąż ogląda najwięcej ludzi na Ziemi. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu ośmiu lat ten wspaniały szczyt zwieńczony koroną gwiazd widziały miliardy – nie mając wszakże pojęcia, na co patrzą.
 

PRÓG WYŻNIEGO CZARNOSTAWIAŃSKIEGO KOTŁA
 

Próg W.C.K. zimą · 64

Jarek Woćko
 

Pierwszy sezon w Tatrach · 65

Andrzej Sokołowski
 

Rosyjska Ruletka oczami kustosza W.C.K. · 66

Jarek Woćko
 

Gra w Rosyjską Ruletkę · 67

Przemek Memek Cholewa
 

Zimowe wyzwania Hali Gąsienicowej · 68

Tekst: Bogusław Kowalski

Niestety, utarło się, iż niehonorne jest bywanie na Hali, co może śmieszyć, gdy skonfrontuje się to z najpopularniejszymi celami realizowanymi w rejonie Morskiego Oka. Tym wspinaczom, którzy jednak chcieliby zdobywać doświadczenie i harmonijnie rozwijać swoje kariery, polecam zestaw obowiązkowych dróg z otoczenia Hali Gąsienicowej.

KĄCIK TATROMANIAKA

W poszukiwaniu Małej Kapałkowej · 72

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Folta

SKITURY

Kamienista czyli Babie Nogi na nartach · 75

Tekst: Wojciech Szatkowski

SKAŁOPLAN

Helfštýn · 78

Darek Kaptur

MŁODZI GNIEWNI

Filip Chrapowicki · 80

Rozmawiała: Aga Adamiecka

Zdjęcia: Andrzej Chrapowicki

VADEMECUM PSYCHOLOGA

Związani liną – czyli rzecz o porozumieniu i zaufaniu cz. 1 · 82

Tekst: Ola Piechnik

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

Co zabrać zimą w góry · 86

Bartłomiej Latasiewicz


FELIETONY

Kaszanka · 88

Konrad Ociepka

Jak jest zima, to musi być zimno” · 89

Bogusław Kowalski

SZPEJ · 90

Zapraszamy do zakupu czasopisma GÓRY w sklepie
www.goryonline.com/sklep