Log in
    

Rusza akcja Lawinowe ABC

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rozpoczeła się ogólnopolska kampania społeczna "Lawinowe ABC" organizowana przez Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR. Celem akcji jest propagowanie bezpiecznych zachowań w Tatrach zimą. Należą do nich nawyk zapoznawania się z aktualnym komunikatem lawinowym, umiejętność oceny zagrożenia lawinowego w terenie, posiadanie odpowiedniego sprzętu i wiedza, jak go używać.

Bezpośrednim bodźcem do przeprowadzenia akcji stała się niedawna tragedia, do której doszło 19 lutego w Dolinie Goryczkowej – miejscu uważanym przez wielu narciarzy za bezpieczne – pod lawiną życie straciła narciarka.

Akcja realizowana będzie w marcu oraz w kolejnych sezonach zimowych. Planowane działania to: utworzenie i aktualizowanie strony lawinoweABC.pl stanowiącej bazę porad i przydatnych informacji, produkcja filmu, który emitowany będzie na profilu TPN na YouTube (http://www.youtube.com/tpnvideo), stronach internetowych akcji i patronów medialnych, publikacja artykułów informacyjnych na temat sprzętu lawinowego, głównie detektorów, oraz porad dotyczących ich użytkowania, rozwój sieci wypożyczalni detektorów, instalacja przy wejściu na teren Parku punktu kontrolnego do sprawdzania detektorów, zorganizowanie lawinowego centrum treningowego, w którym turysta (wspomagany przez wolontariuszy) będzie mógł ćwiczyć posługiwanie się detektorem, sondą i łopatką, wydawanie publikacji, w tym książek, działania edukacyjne skierowane do turystów, a także dzieci i młodzieży zakopiańskich szkół.

Źródło: nieznanetatry.pl