Log in
    

Lawina pod Mont Maudit - 9 osób zginęło, 4 zaginione UPDATED

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wczoraj około 5 rano zeszła lawina z Mont Maudit w masywie Mont Blanc, która zabiła 9 osób. Lawina uderzyła w grupę 28 osób, które znajdowały się na wysokości około 4000 metrów. 14 osób jest poszkodowanych, a 4 zaginione osoby zostały odnalezione (nie uczestniczyły w zdarzeniu).

Przyczyną lawiny było prawdopodobnie oberwanie seraków.

Fot. EPA/GREGORY YETCHMENIZA

Wśród ofiar znajduje się 2 Niemców, 2 Szwajcarów, 2 Hiszpanów, 3 Brytyjczyków (m. in. przewodnik Roger Payne). 14 Rannych przetransportowano do okolicznych szpitali.

Mont Maudit (dosł. przeklęta góra) leży na popularnej trasie letnich wspinaczek na szczyt Mont Blanc. W maju 2000 roku pod lawiną zginęło dwóch Francuzów, w sierpniu 1998 roku życie straciła tam Polka, która wpadła w szczelinę lodowca. Generalnie odcinek drogi, gdzie zdarzyła się lawina, jest narażony na lawiny i nie było to pierwsze tego typu zdarzenie.

alt

Akcja ratunkowa z użyciem smigłowca po lawinie spod Mount Maudit, Fot. lanouvellerepublique.fr

Mont Maudit (4465 metrów n.p.m.) - szczyt w masywie Mont Blanc na granicy Francji i Włoch. Jest trzecim co do wysokości szczytem Alp Graickich. Pierwszego wejścia dokonali Brytyjczycy 12 września 1878 roku. Henry Seymour Hoare, William Edward Davidson, Johann Jaun i Johann von Bergen zdobyli szczyt południową granią, podczas wejścia na Mont Blanc Drogą Corridora.

Południowa strona góry jest zdecydowanie bardziej stroma niż śnieżne stoki po północnej stronie. Znana jest ze swojej południowo-wschodniej grani, zwanej też Granią Kuffnera (alpejskie D). Grań zrobił Moriz von Kuffner wraz z przewodnikami (Alexander Burgener i Josef Furrer) w dniach 2-4 luty 1887.

Szczyt można zdobyć ze schronisk Refuge des Cosmiques (3613 m), Abri Simond Bivouac po stronie francuskiej oraz Rifugio Torino (3322 m i 3375 m 2 budynki), Bivacco Lucia e Piero Ghiglione (3690 m) i Bivacco Alberico e Brogna (3679 m) po stronie włoskiej.

Źródło: gazeta.pl, www.elmundo.es