Log in
    

Wieści z Fundacji Kukuczki

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

fundacja_kukuczki_180_123Podczas ostatniego posiedzenia, 10 września 2010, zarząd Fundacji im J. Kukuczki postanowił wesprzeć w trybie ad hoc wyprawę Fundacji Jaśka Meli na El Capitan.

O podjęciu takiej decyzji zdecydował głównie fakt, że jest to jedna z pierwszych, o ile nie pierwsza w ogóle, wyprawa osób niepełnosprawnych z Polski na tak trudną ścianę, a więc realizująca cel alpinistyczny o niebagatelnym aspekcie sportowym.

Zarząd uznał, że Jasiek Mela, ale także Andrzej Szczęsny pokazują, że osoby dotknięte życiowym nieszczęściem potrafią podejmować najtrudniejsze wyzwania z zapałem i odwagą godnymi najwyższego podziwu, wobec czego nie powinniśmy pozostawać obojętni. Dodatkowym pozytywnym aspektem jest udział doświadczonych alpinistów - Maćka Ciesielskiego, Wawy Zakrzewskiego i Tadka Grzegorzewskiego, gwarantujących profesjonalizm organizacyjny, a ponadto niebagatelny wydźwięk medialny dla Fundacji i przede wszystkich dla samej idei alpinizmu.

fundacja_kukuczki_180_123


Podczas tego samego posiedzenia zarząd postawił rozważyć możliwości podjęcia kroków prawnych przeciwko organizatorowi akcji "Milka dla Tatr", który w swoich materiałach medialnych naraża na szwank dobre imię alpinistów poprzez publikowanie niesprawdzonej i nieudowodnionej (a w świetle wiedzy zarządu również do udowodnienia niemożliwej) tezy, jakoby niebezpieczeństwo dla Giewontu stanowiła "nielegalna wspinaczka, szczególnie na północnej ścianie Giewontu", co ma polegać na sprowadzaniu zagrożenia w stosunku do "potencjalnego miejsca gniazdowania orła przedniego czy pomurnika, niepokojonych przez nielegalnie tam przebywających wspinaczy". Zwracamy uwagę na sformułowanie "potencjalnych miejsc gniazdowania".


Oprócz powyższych działań Fundacja wspomaga też organizacyjnie - poprzez zbiórkę funduszy - akcję poszukiwawczą Polaków zaginionych na terenie Kirgizji: Michała Kacperskiego i Piotra Zwolińskiego. Ciągle mamy nadzieję na odnalezienie ich żywych, choć nadzieja ta maleje z każdym upływającym dniem.


Fundacja jest również sponsorem programu Polski Himalaizm Zimowy, którego uczestnicy otrzymali dofinansowania z Funduszu Zawady i nowego programu Polskie Himalaje. Program ten, który ma w zamierzeniu stać się jedną ze sztandarowych akcji Fundacji, będzie służył wspieraniu działalności himalajskiej Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem zimy i młodych talentów.


Zarząd Fundacji Kukuczki pragnie przy tej okazji podziękować wszystkim darczyńcom. Dzięki Waszym wpłatom zebraliśmy blisko 500 tysięcy złotych. Pieniądze te będą księgowane zgodnie z życzeniem darczyńców na odpowiednie programy fundacji.


Dzięki Waszym wpłatom Fundacja wspomaga zarówno akcję Nasze Skały, Śmigło dla Tatr, Tatry bez Młotka, jak również bazę tatrzańską (właśnie przekazaliśmy 20 tys. zł na potrzeby remontowe taboru w Morskim Oku), Fundusz Berbeki (wspomaganie rodzin ofiar wypadków górskich) oraz program Pro Memoria poświęcony opiece nad grobami i tablicami pamiątkowymi taterników.

 

Z taternickim pozdrowieniem,

Zarząd Fundacji

Źródło: wspinanie.pl