Log in
    

Wypadek dla każdego! Analiza danych American Alpine Club

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

American Alpine Club (AAC), od 1947 roku prowadzi statystyki górskich wypadków wspinaczkowych. Wiemy, że najlepiej jest uczyć się na cudzych błędach zatem zachęcamy do przyglądnięcia się analizie tych danych.

AAC, istniejący od 1902 roku, to najpoważniejsza organizacja górska w USA. Celem rozpoczętego w 1947 roku programu zbierania statystyk wypadków było wypracowanie metod na zminimalizowanie ryzyka związanego z działalnością górską.

Ciekawie wygląda zestawienie liczby wypadków w stosunku do liczby mieszkańcow USA. Widać, że od połowy lat 80. XX wieku stosunek ten systematycznie maleje, pomimo wzrostu liczby osób uprawiających działalność górską. Efekt ten jest zapewne wywołany kilkoma czynnikami, z których najważniejszym wydaje się coraz doskonalszy sprzęt.

Dla nas najciekawsze są zestawienia opisujące rodzaj wypadku i jego główne przyczyny. Świetnie te dwa dość skomplikowane zestawienia podsumowała Steph Abegg, autorka analizy graficznej danych AAC:

"By zwiększyć swoje szanse na doświadczenie górskiego wypadku wystarczy w terenie skalnym wspiąć się bez liny lub wybrać za trudną dla siebie drogę".

Trudno nie zgodzić się z Abegg, mając zwłaszcza w pamięci niedawny śmiertelny wypadek Kurta Alberta na banalnej dla niego skałkowej via ferracie.

Wydawałoby się, że "pancerzem" chroniącym przed wypadkiem powinno być zdobyte doświadczenie górskie. Niestety nic bardziej błędnego. Wg amerykańskich statystyk to właśnie doświadczeni częściej ulegają wypadkom (a przynajmniej równie często, jak nowicjusze). Czy przyczyną jest rutyna? A może chęć przesunięcia poprzeczki, a za nią nie zawsze jest miękki materac...

 

Wielu z nas straciło w górach przyjaciół lub znajomych. Ich doświadczenie, znajomość gór, czy cechy charakteru wydawały się gwarantem bezpieczeństwa. Zatem bądźcie czujni do ostatniego kroku do schroniska...

Pełny raport Steph Abegg znajdziecie na summitpost.org.


źródło: wspinanie.pl