Log in
    

Azjatycki Złoty Czekan przyznany!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

logan-mini22 października odbyła się ceremonia wręczenia nagród w Seulu. Jury pod przewodnictwem Denisa Urubko, zdecydowało, że japońscy wspinacze Yasushi Okada i Katsutake Yokoyama zostali zwycięzcami piątej edycji azjatyckiego Złotego Czekana "Les Piolets d’Or Asia". Nominację i zwycięstwo zapewniła im nowa droga na Mt. Logan (5900m) w Kanadzie.

logan1

I-TO, nowa droga na Mount Logan

Znany Amerykański alpinista Jack Tackle, określił linię na Mt. Logan jako jego "Ostatni wielki projekt" i pomógł Japońskim wspinaczom z dokumentacją zdjęciową, oraz dorzucił im parę patentów, dlatego japończycy nazwali drogę I-TO co znaczy nić, linia, relacje.

logan2

Japończycy na dachu Kanady


Katsutaka i Okada są członkami Giri-Giri Boys: W 2005 roku Katsutaka z Fumitaka Ichimura powtórzyli jako drudzy Denal Diamond i w 2008 roku zdobyli scianę Isi, Ramp Route i Slovak Direct na Denali. Katsutaka otrzymał już w 2009 roku nominację do Piolets d'or. Okada zrobił wiele wartościowych przejść w Himalajach, włączając w to Meru Shark's Fin w Indiach i nową drogę na Tengkangpoche w Nepalu.


Pierwszy Azjatycki Złoty Czekan otrzymał Tstuneo Hasegawa. Zginął on w lawinie w październiku 1991 roku.