Logo

Prawie pół miliona złotych na bezpieczeństwo w polskich górach – sukces akcji 1% podatku na rzecz Fundacji Kukuczki.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
fundacja_kukuczki-maleDokładnie 427 525,23 zł. zdołała pozyskać Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego w ramach akcji 1 % podatku za 2009 rok. Darczyńcy w swoich deklaracjach podatkowych wskazali, że najbardziej zależy im na bezpieczeństwie w górach -  najwięcej środków, bo ponad 160 tys. zł. wpłynęło z przeznaczeniem na pomoc ratownikom TOPR w ramach akcji "Śmigło dla Tatr". Jest to inicjatywa o charakterze społecznym, jej celem jest utworzenie w najwyższych górach Polski nowoczesnego i sprawnego systemu specjalistycznego ratownictwa lotniczego.

Na drugim miejscu priorytetów, wskazywanych przez sympatyków Fundacji, znalazła się akcja "Nasze Skały", która otrzyma ponad 42 tys. zł.. Walczy o zachowanie swobodnego dostępu do rejonów wspinaczkowych, szczególnie tam, gdzie skalne ściany i wychodnie znajdują się na terenach prywatnych. Organizatorzy akcji negocjują warunki dostępu do skał z właścicielami działek oraz ze służbami ochrony przyrody, prowadzą także działania na rzecz wprowadzenia uregulowań prawnych w tym zakresie oraz dbają o poprawę bezpieczeństwa wspinaczy poprzez wymianę i konserwację stałych punktów asekuracyjnych.

Również dzięki wpłatom 1% podatku, blisko 30 tys. zł. otrzyma Rodzina zmarłego tragicznie w ubiegłym roku, Piotra Morawskiego. Morawski zginął 8 kwietnia 2009 roku na stokach Dhaulagiri (8167m). Był jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów, zdobywcą 6 ośmiotysięczników. Miał 33 lata, pozostawił żonę i dwóch synów.

fundacja_kukuczki

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego powstała w 1990 r. dla promowania działalności wspinaczkowej i eksploracyjnej Polaków w górach całego świata. Prócz organizacyjnego i finansowego wspomagania wypraw wysokogórskich, statutowo zajmuje się także m.in. podejmowaniem inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa w górach, wspieraniem wydawnictw promujących polskie dokonania górskie oraz upowszechnianiem wiedzy o nich.

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski