Log in
    

Nowe GÓRY (grudzień, 2012)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W grudniowym numerze GÓR, który pojawił się już na sklepowych półkach, znajdziecie m.in. dwa materiały o Cerro Torre (przepytaliśmy Jakuba Radziejowskiego i Marcina Tomaszewskiego oraz Stephana Siegrista), relację ze wspinania w Peru, drytoolowe topo Zakrzówka, skiturowe wycieczki (na Dziumbier) i wyprawy (do Laponii), a także pełne pasji materiały o wspinaniu w Chinach i na Borneo. Ciekawostką będzie też zapewne obszerny i bogato ilustrowany materiał o historii prac wysokościowych w Polsce.

Okładka grudniowych GÓR zwiastuje mocne uderzenie chłodem, wiatrem i mrozem – czyli tym, czego zimą w Patagonii nigdy nie brakuje. O zmaganiach z aurą, trudnościami i wejściu na Cerro Standhardt, które kończy projekt patagońskiej trylogii opowiada Stephan Siegrist (Szwajcar skompletował zimowe wejścia na trzy szczyty masywu Cerro Torre). W Echach z gór o Patagonii mówią także Jakub Radziejowski i Marcin Tomaszewski, którzy na przełomie listopada i grudnia dokonali pierwszego polskiego przejścia Drogi Ferrariego na Cerro Torre i przeszli Drogę Whillansa na Aguja Poincenot.   
 

 
Zima to nie tylko sezon lodowy, ale także drytoolowy. Dla miłośników tej formy wspinania – zwłaszcza tych mieszkających w Krakowie i okolicach – przygotowaliśmy nie lada gratkę: aktualne i kompletne topo jednego z najbardziej rozpoznawalnych ogródków drytoolowych w Polsce, Zakrzówka. Znajdziecie w nim ponad 120 dróg wrysowanych w zdjęcia, a także historię drytoolowej eksploracji tego rejonu.
 
„Whiskey on the rocks” – to nie tylko zacny napitek, ale także tytuł (równie) dobrego tekstu Macieja Ostrowskiego o wspinaniu w Cordillera Blanca. Ciekawa – choć diametralnie inna – jest także relacja Jamesa Pearsona ze wspinania na Borneo. Kilambalu, miejscówka odkryta szerszej braci wspinaczkowej przez Yujiego Hirayamę, zrobi kolosalne wrażenie na każdym miłośniku przygody w egzotycznych zakątkach globu. 
 
Odskocznią od typowo górskich i skalnych będzie z pewnością obszerny materiał o pracach wysokościowych w Polsce – od PRL do chwili obecnej. Tekst ilustrują unikatowe zdjęcia, wyszperane z szaf weteranów polskiej wysokościówki. Znajdziecie w nim także zabawne wspomnienia tych, którzy załapali się na największy boom na tego typu prace. 
 
 
Śnieg w końcu spadł, termometry wskazują coraz niższe temperatury, więc najwyższy czas na ostatni artykuł wywiad z cyklu „Przygotowanie do sezonu skiturowego”. Tym razem Grzegorz Bargiel podpowiada, co zabrać ze sobą na wycieczkę, bo jak wiadomo „udana skitura tkwi w szczegółach”. Mając już niezbędny sprzęt, przygotowanie i plan można wreszcie ruszyć w góry – np. na opisywany przez Wojtka Szatkowskiego Dziumbier. Albo do Laponii – najdzikszego zakątka Europy.
 
Koniec roku to także czas podsumowań, dlatego w grudniowym numerze pojawiła się także próba zebrania tego, co działo się w Tatrach w sezonie letnim. Podsumowania doczekał się także „kamykowy” rok 2012. Ostatnio staramy się uciec od nieco skostniałej formuły długich podsumowań, w których autor opisuje „kto przeszedł co?”. Wydaje się, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapytanie o wrażenia i wspomnienia głównych bohaterów sezonu. Tak też zrobiliśmy, dzięki czemu możecie przeczytać mini-wywiady z Paulem Robinsonem, Nalle Hukkataivalem, Tokomo Ogawą, Carlo Traversim, Dai Koyamadą i Jamesem Kassayem. 
 
 
Poza tym polecamy Vademecum dietetyka, w którym znajdziecie drugą część strategii żywieniowych ułatwiających leczenie kontuzji, felieton, a także relacje z XIII Karkonoskich Dni Lajtowych i International Mountain Summit. 
 
Przyjemnej lektury!


 ECHA Z GÓR

Polskie uderzenie w Patagonii · 12

Z Jakubem Radziejowskim i Marcinem Tomaszewskim rozmawia Maciek Ciesielski

Stephen Siegrist o zimowej patagońskiej trylogii · 18

Rozmawiał: Piotr Drożdż

Zdjęcia: Thomas Senf/Visual Impact

Na Standhardt już pod śnieżnym grzybem mieliśmy niesamowite widoki. Po zjazdach ze szczytu wykopywaliśmy półeczki śnieżne na szerokość ciała. Nie bez znaczenia był fakt, że byłem tam z jednymi z moich najlepszych przyjaciół i partnerów górskich, Thomasem i Ralfem. Była niesamowita pełnia księżyca... Miałem wrażenie, jakbym oglądał jakiś piękny film.

By łatwiej się odnaleźć · 24

Tekst: Agnieszka Szymaszek

Whiskey on the rocks · 26

Tekst i zdjęcia: Maciej Ostrowski

Szybko nauczyliśmy się delikatnie stąpać po filigranowej, lodowej kurtynie tak, by nie naruszyć jej struktury, ale ostatni na linie i tak wspinał się po „szwajcarskim serze”. Niektóre śruby wkręcaliśmy tylko na poprawę psychy, najbardziej jednak obawialiśmy się zjazdów – bo w końcu jak w takim lodzie założyć abałakowa?

Laponia – najdzikszy zakątek Europy · 30

Tekst: Tomasz Włoch

Zdjęcia: Wojciech Wroniewicz
 

Po dziewięciu godzinach marszu i pokonaniu 25 km, rozbijamy w lesie namioty. Wieczorem na palniku smażymy kiełbasę z baraniny – w końcu zaczęły się Święta Wielkanocne.

Keketuohai – najpiękniejsze miejsce wspinaczkowe na świecie · 34

Tekst: Ola Przybysz

Zdjęcia: Ola Przybysz i Garrett Bradley

Podobno Keketuohai to małe Yosemite, a mi wszystko dookoła wydawało się trochę za małe albo za połogie. Towarzyszący nam pierwszego dnia gruby, kazachski policjant, widząc moje rozczarowanie, poklepał mnie po ramieniu, a lekko szyderczy uśmiech zdradził, że zaraz dostanę to, na co czekam.

Kinabalu · 40

Tekst: James Pearson

Tłumaczenie: Łukasz Ziółkowski

Zdjęcia: Chuck Fryberger, Caroline Ciavaldini, James Pearson

Ciężka i zimna mgła, która otuliła górę, dusiła wszystko, czego dotknęła. Nawet mając najszczersze intencje, nie mogłem sobie wyobrazić, w jaki sposób moglibyśmy się wspiąć na cokolwiek w takich warunkach. Wyglądało na to, że nasz pobyt tu będzie jedną wielką katastrofą.

Prace wysokościowe od PRL do dziś · 44

Tekst: Damian Granowski

Szybko dostrzeżono w tym szansę na prawie nieograniczoną działalność górsko-wspinaczkową. Z takimi zarobkami można było pracować tydzień, a później siedzieć w górach 3–6 miesięcy lub pojechać na wyprawę w góry wysokie!

Prace wysokościowe – wspomnienia · 52

Barwne wspomnienia wspinaczy i alpinistów dotyczące ich pracy na wysokościach

RELACJA

International Mountain Summit · 54

Tekst: Maciek Szopa

Zdjęcia: Piotr Drożdż
 

Tatry Wysokie 2012. Próba podsumowania sezonu letniego · 58

Tekst: Maciek Ciesielski

DRYTOOLING TOPO

Zakrzówek. Topo drytoolowe · 62

Tekst: Damian Granowski, Piotr Soczyński (historia)

Topo: Damian Granowski (schematy), Andrzej Marcisz (zdjęcia), Piotr Soczyński (zdjęcia)

BULDERKORNER

Bulderowe podsumowanie sezonu 2012 na świecie · 66

Opracował: Maciek Szopa

Bulderowy konkurs foto · 72

SKITURY

Dziumbier – narciarski szczyt o dwóch obliczach... · 74

Tekst i zdjęcia: Wojciech Szatkowski

Dziumbier oglądałem wielokrotnie, będąc na wycieczkach skiturowych w Tatrach, wychodzących na przykład z Kasprowego Wierchu. Długi łańcuch osnuty porannymi mgłami zawsze nęcił. Marzyłem, żeby tam pojechać na narty, i wreszcie udało się zrealizować plan.

Przed sezonem skiturowym: udana skitura tkwi w szczegółach · 77

Z Grzegorzem Bargielem rozmawia Agnieszka Szymaszek

Zdjęcia: Łukasz Ziółkowski

 

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

Bezpiecznie na stoku · 82

VADEMECUM DIETETYKA

Kontuzje. Ostateczny rozrachunek. Strategie żywieniowe i suplementacyjne wspomagające leczenie cz. II. · 84

Tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski

Zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska

FELIETON

Dusza zaklęta w kamieniu · 87

Bogusław Kowalski

RELACJA

Na lajtowo – tym razem w Karpaczu · 89

Tekst i zdjęcia: Łukasz Ziółkowski

SZPEJ · 90