Log in
    

Złote Czekany 2013 – wygrali wszyscy nominowani

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rozdanie Piolets d'Or 2013 przejdzie do historii z powodu przyznania wszystkim nominowanym Złotych Czekanów. The Piolet d'Or Walter Bonatti Lifetime Achievement Award - czyli mówiąc oględnie, nagroda za całokształt - powędrowała do Kurta Diembergera.

Nagrodzenie Złotymi Czekanami. Fot. Pascal Tournaire

Stephen Venables, przewodniczący jury, w oświadczeniu jury stwierdził, że: „Rok 2012 był wyjątkowy pod względem świetnych przejść, które uosabiały ducha Złotego Czekana. Jury zredukowała tą listę do sześciu, lecz te które zostały są przejściami wybitnymi. Nowe drogai na wysokości powyżej 6000 metrów, lub grań powyżej 8000 metrów, zdobycie „góry ikony”, eksploracja... Wszystkie te sześć przejść spełniało co najmniej jeden warunek – Skończyły się na szczycie, wymagały zaangażowania, a każda z tych wspinaczek oferowała duże trudności."

Japończycy ze swoim "Złotym Czekanem". Fot. Pascal Tournaire

Złote czekany otrzymali:

Sébastien Bohin, Didier Jourdain, Sébastien Moatti i Sébastien Ratel z Francji za południowo-zachodnią ścianę Kamet (7756 m). Patrz news

Brytyjczycy Mick Fowler i Paul Ramsden za północno-wschodnią grań Shiva. Patrz news

Rosjanie Dimitri Golowczenko, Aleksander Lange i Sergiej Nilow za północno-wschodnie żebro Muztagh Tower. Patrz news

Amerykanie Kyle Dempster i Hayden Kennedy za południowo-wschodnią grań Baintha Brakk (Ogre). Patrz news

Brytyjczycy Sandy Allan i Rick Allen na przejście wielokrotnie atakowanej wcześniej Grani Mazeno na Nanga Parbat. Patrz news

Japończycy Tatsuya Aoki, Yasuhiro Hanatani i Hiroyoshi Manome za południowy Filar Kyashar (6770 m). Patrz news

Nagrodą za „życiowe osiągnięcia” został nagrodzony austriacki himalaista Kurt Diemberger, znany z tego, że jest jedynym żywym zdobywcą dwóch dziewiczych ośmiotysięczników.

Kurt Diemberger podczas wręczania nagrody. Fot. Pascal Tournaire

„Kurt Diemberger uosabia ideę czystego alpinizmu, który bierze siłę z miłości do gór, eksploracji i przygody.”

Diemberger jest czwartą osobą której przyznano tą nagrodę, wcześniej otrzymali ją kolejno: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott i Robert Paragot.

Jury zwróciła również uwagę na dwa „ważne wejścia” na Cerro Torre. Pierwsze to wejście, a następnie usunięcie spitów z Drogi przez Kompresor w wykonaniu Hayden'a Kennedy'ego i Jasona Kruka, oraz drugie w wykonaniu zespołu: David Lama i Peter Ortner, którzy kilka dni później uklasycznili tą drogę.

Źródło: Pioletsdor.com