Log in
    

Nasze Skały oddają do użytku ścieżkę i platformy asekuracyjne pod Szerokim Murem w Dolinie Kobylańskiej!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

U progu od dawna oczekiwanego sezonu wspinaczkowego członkowie Rady Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” 7 kwietnia 2013 roku wykonali schody i platformy asekuracyjne u podstawy Szerokiego Muru (masyw Sępiej Baszty) w Dolinie Kobylańskiej. W pracach uczestniczył wolontariusz NS.

Praca wre. Fot. Mariusz Biedrzycki

W sobotę 6 kwietnia zgromadzono materiały u podstawy Sępiej Baszty i zakupiono ze środków Inicjatywy narzędzia, natomiast w niedzielę 7 kwietnia przez cały dzień trwały prace ziemno-narzędziowe. W pracach uczestniczyli Przewodniczący Rady IŚW „Nasze Skały” Mariusz „bieDruń” Biedrzycki (niezrzeszony) oraz Członek Rady Miłosz „Jodłosz” Jodłowski (KS Korona Kraków, Komisja Wspinaczki Skalnej PZA). Napotkany w Dolinie Kobylańskiej Tomek „Kemo” Ślusarczyk (KS Korona Kraków) ochoczo włączył się do prac, za co serdecznie dziękujemy. W efekcie w niewygodnym dla asekuranta miejscu, jednym z najgorszych pod tym względem w Dolinkach, powstały wygodne platformy asekuracyjne, umożliwiające komfortowe atakowanie dziewięciu dróg, wariantów i kombinacji. Są to od lewej: Filarek Worwy Wprost VI-, Filarek Worwy Oryginalnie V+, Emocje Jak na Rybach VI.1+, Rejterada bieDrunia VI.2+, Lewa Kostkówka VI.3, Prawa Kostkówka VI.2, Spontaniczne Złamanie Symetrii VI.2+, Rysa Zegarmistrzów VI.2+ oraz Prostowanie Easy Ridera VI.5.

Technologia wykonania schodów i platform została wcześniej przećwiczona w Tyńcu, podczas wspólnych prac IŚW „Nasze Skały” i wolontariuszy z KW Kraków dwa lata temu (naszeskaly.pl/KW Kraków i "Nasze Skały" budują ścieżkę pod sektory wspinaczkowe w Tyńcu ). Na rzecz prac w Tyńcu IŚW „Nasze Skały” zakupiła również paliki drewniane, których pozostałości wykorzystaliśmy na prace pod Szerokim Murem. W planie jest kontynuacja prac, aby w ten sam sposób udostępnić cztery drogi powyżej, to jest od lewej drogi: Easy Rider VI.4, Skośna Rysa V+, Rysa Kozickiego VI.1+ oraz Krakowska Dźwignia VI.4. Planujemy także podesty pod innymi „niewygodnymi” skałami w Dolinie Kobylańskiej (m.in. Zadnia Wronia Baszta, Chorobliwa Grań czy Skalny Mur). Pod Sępią Basztą zostały niewykorzystane paliki drewniane, dlatego prośba do wszystkich odwiedzających to urokliwe miejsce: nie zabierajcie ich! Wszystkich chętnych do pomocy prosimy o kontakt z Mariuszem „bieDruniem” Biedrzyckim (adres e-mail: mariusz.biedrzycki@naszeskaly.pl), który będzie koordynował dalsze prace.

Przy okazji warto przypomnieć, że zbliża się okres rozliczeń PIT. Jeżeli nie możecie się osobiście zaangażować w prace, zawsze możecie przekazać 1% PIT na IŚW „Nasze Skały”. Informacje o tym jak to zrobić znajdziecie na stronie naszeskaly.pl/jeden procent.

Włodzimierz Porębski
Dyrektor Operacyjny
Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” powstała w 2008 roku przy udziale Fundacji im. Jerzego Kukuczki, Polskiego Związku Alpinizmu oraz czołowych mediów wspinaczkowych. Zajmuje się zapewnieniem legalnego dostępu do skałkowych i górskich rejonów wspinaczkowych w Polsce. W tym celu IŚW „Nasze Skały” prowadzi negocjacje ze służbami ochrony przyrody, władzami gmin oraz prywatnymi właścicielami gruntów, na których położone są skały.

Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).