Log in
    

Wspinanie w Karkonoskim Parku Narodowym w minionym sezonie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dostęp do zimowego wspinania w Śnieżnych Kotłach i Kotle Małego Stawu w Karkonoszach jest od kilku lat możliwy na podstawie corocznie odnawianych zarządzeń Dyrektora KPN (ostatnie, o numerze 2/2012, zostało wydane 1 stycznia 2012 r.). Zarządzenie mówi o tym, że "przeprowadzanie zimowych szkoleń z zakresu poruszania w trudnych warunkach terenowych, w tym wspinaczki lodowej może odbywać się na obszarach do tego celu wyznaczonych, po uzyskaniu zgody dyrektora KPN. Za bezpieczeństwo osób biorących udział w szkoleniu odpowiedzialność ponosi organizator szkolenia", oraz o "udostępnieniu do szkoleń z zakresu poruszania w trudnych warunkach terenowych – za każdorazową zgodą dyrektora parku narodowego, w okresie od 1 grudnia do 28 lutego ( z możliwością skrócenia terminu z uwagi na niewystarczające warunki lodowo-śnieżne oraz z przyczyn przyrodniczych), szczegółowe warunki realizacji szkoleń określa zgoda dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego". Do "zimowych szkoleń" wytypowano obszary:

- w Kotle Małego Stawu (od Szerokiego Żlebu do Żlebu Wrota Przemytników)

- w Wielkim Śnieżnym Kotle (od Żlebu Mokrego do Rynny Świętego Elma),

jednocześnie określając ich dzienną pojemność na 12 osób dla każdego z tych obszarów.

Możliwość wspinania wynegocjowała IŚW "Nasze Skały", tym niemniej zarządzenie dyrektora KPN znacznie odbiega od zaakceptowanych w trakcie negocjacji ustaleń. Od dwóch sezonów próbujemy przekonać Dyrekcję KPN do uproszczenia skomplikowanego systemu uzyskiwania zezwoleń, poprzez wprowadzenie możliwości elektronicznej rejestracji. W minionym sezonie podczas spotkań i roboczych konferencji, w których brali udział:

- ze strony IŚW "Nasze Skały" i PZA: Miłosz Jodłowski, Mateusz Golicz, Włodzimierz Porębski

- ze strony KPN - Michał Makowski, Krzysztof Krakowski

wreszcie dopracowano zadowalający obie strony system, który miał być testowo wdrożony od początku roku. Niestety, z powodów od nas niezależnych, KPN nie zdecydował się na uruchomienie go w sezonie 2012/2013.

Przedstawiciele Parku zapewniali, że wszystkie osoby, które w minionym sezonie aplikowały o możliwość wspinania na starych, wciąż obowiązujących zasadach, a warunki lodowo-śnieżne na to pozwalały, uzyskały zezwolenia.

Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez Dyrekcję KPN, w sezonie 2012/2013 wydano:
- na Kocioł Małego Stawu 4 zezwolenia na 6 dni wspinaczkowych dla 14 osób,
- na Wielki Śnieżny Kocioł 9 zezwoleń na 20 dni wspinaczkowych dla 25 osób.
- nie wydano, mimo aplikacji, 4 zezwoleń, motywując to niewystarczającą pokrywą śnieżno-lodową.

Zezwolenia wydawano zarówno klubom jak i indywidualnym wspinaczom, nie wnikając zbytnio czy są to autentyczne szkolenia czy chęć wspinania.
W jednym przypadku, zespół aplikujący na Mokre Ściany w WŚK został "przekierowany" w inną część kotła, bo na Mokre Ściany było już zapisanych 12 osób. Zostało to przez zespół zaakceptowane i zakończyło się obopólnym zadowoleniem.

Dołożymy wszelkich starań, by w sezonie 2013/2014 elektroniczna rejestracja wspinaczki w Karkonoszach była obowiązująca dla obu stron - wspinaczy i Karkonoskiego Parku Narodowego.

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi na grudniowym spotkaniu w Jeleniej Górze (tzw. "sudeckim okrągłym stole") Polski Związek Alpinizmu uruchomił forum sudeckie, z którego korzystać mogą wszyscy zainteresowani sprawami wspinania w Sudetach.
Żeby uzyskać dostęp do forum, należy posiadać profil w bazie PZA. Kilkadziesiąt osób ze środowiska wspinaczy sudeckich posiada takie profile. Osoby chcące pozyskać dostęp do forum sudeckiego, proszone są o przesłanie (część osób już to zrobiła) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. następujących danych osobowych:

Imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce urodzenia, adres (miasto, kod pocztowy, województwo, ulica, nr domu, nr lokalu), nr telefonu, nr tel. kom, e-mail, skype, klub (nazwa) - lub brak przynależności klubowej.

W najbliższych dniach do osób posiadających profile w bazie PZA zostaną rozesłane zaproszenia do forum (do części osób już zostały wysłane).

Wierzymy, że forum sudeckie stanie się narzędziem umożliwiającym szybką i pełną wymianę informacji dotyczących Sudetów i poświęconych sprawom wspinania w nich, co pozwoli na właściwą reakcję i zwiększy możliwości dostępu do ogródków skalnych.

IŚW "Nasze Skały"

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” powstała w 2008 roku przy udziale Fundacji im. Jerzego Kukuczki, Polskiego Związku Alpinizmu oraz czołowych mediów wspinaczkowych. Zajmuje się zapewnieniem legalnego dostępu do skałkowych i górskich rejonów wspinaczkowych w Polsce. W tym celu IŚW „Nasze Skały” prowadzi negocjacje ze służbami ochrony przyrody, władzami gmin oraz prywatnymi właścicielami gruntów, na których położone są skały.

Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).