Log in
    

Nowe GÓRY (kwiecień, 2013)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W nowym numerze GÓR, który od kilku dni jest już dostępny w kioskach, znajdziecie m.in. wywiady z Piotrem Bunschem, Olą Dzik i Gosią Lipińską, opis andaluzyjskich „kaloryferowych” rajów wspinaczkowych, krótką monografię Piku 4810, dokładny opis przejścia Grani Cosmiques, skałoplany, a także relację z trekingu w Kolumbii.

Numer zaczynamy od mocnego uderzenia w Echach z gór. Andrzej Marcisz i Krzysiek Rychlik odpowiadają na nasze pytania o przejściu jednej z najtrudniejszych dróg lodowych w Szwajcarii, Almendudler. Było to prawdopodobnie dopiero czwarte powtórzenie, podczas którego Polacy wytyczyli własny wariant Amen Dudler, który wycenili na WI7. W wywiadzie krakowscy wspinacze opowiedzieli nam o chwilach grozy podczas przejścia, stosunku do wycen lodowych, a także o różnicach we wspinaniu lodowym na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. 
 


Imponująco wygląda tym razem blok wywiadów, które zajmują aż dwadzieścia stron. Na pierwszy ogień krzyżowych pytań wzięliśmy Piotra Bunscha, który przeszedł nie tak dawno, jako pierwszy Polak, drogę o wycenie 8b+ w stylu OS! Piotr opowiada nie tylko o drodze Falconetti, ale także wspinaniu i mieszkaniu w Hiszpanii oraz planach na przyszłość.

W zupełnie inne – wysokogórskie i mroźne – klimaty przeniesiecie się za sprawą rozmowy z Olą Dzik, pierwszą Polką, która skompletowała pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR zaliczanych do tytułu Śnieżnej Pantery. Ola wspomina swoją ciekawą, a często także niebezpieczną, górską drogę. Jak sama mówi, jest bardziej hardcore’owcem niż sportowcem. Po przeczytaniu wywiadu nie będziecie mieć wątpliwości, że tak właśnie jest :-).


Kolejną rozmówczynią jest Gosia Lipińska – Polka, która niemal całe życie mieszka w RPA. Mimo że zaczęła się wspinać dopiero w wieku 20 lat, jej osiągnięcia są imponujące (choć dotychczas w Polsce prawie w ogóle nie znane). Na swoim koncie ma m.in. wspinaczki na El Capitanie, Half Dome, w Indian Creek, a także w Patagonii (Fitz Roy).

W pełną praktycznych informacji i bogato ilustrowaną podróż do Andaluzji zabierze was natomiast David Munilla, który przedstawia najciekawsze rejony, w których kaloryfery i wielkie stalaktyty to chleb powszedni.

Górskie tematy zaczynamy od monografii Piku 4810 znajdującego się w Kirgistanie. Jest to góra, jak z dziecięcego obrazka, a zarazem trudna i wymagająca. Zapewne dla wielu – podobnie jak dla autora – szczyt marzeń.

Z przyjemnością informujemy, że od bieżącego numeru rozpoczynamy nowy cykl, w którym prezentować będziemy ciekawe tury oraz letnie i zimowe wspinaczki w okolicach „stolicy Alp” - Chamonix. Znajdziecie w nich dokładne opisy i niezbędne informacje praktyczne. W pierwszym odcinku proponujemy Grań Cosmiques na Aiguille du Midi.


Nie mogło także zabraknąć skałoplanów. W cyklu „Nie tylko dla orłów” Darek Kaptur opisał Dolinę Wiercicy, a dla tych, którzy chcieliby wyjść poza stopień VI, przygotował topo Skrzypiec i Skały z Grotą w Mirowie. Dla bulderowców – na otarcie łez ;-) – Jaskinia na Łopiankach.
Polecamy także szereg pomysłów na zakończenie sezonu skiturowego w Tatrach, relację z kolumbijskiego trekingu, podsumowanie tegorocznych Złotych Czekanów, a także felietony Bogusława Kowalskiego i Andrzeja Mecherzyńskiego-Wiktora.

Przyjemnej lektury!

ECHA Z GÓR
 
Amen Dudler w Kanderstegu · 8
Rozmowa z Andrzejem Marciszem i Krzysztofem Rychlikiem
 
RELACJA
 
Złote Czekany 2013 · 16
Tekst: Agnieszka Lampka
 
Piotr Bunsch. Pierwsze polskie 8b+ OS · 18
Rozmawiał: Maciek Szopa
Zdjęcia: Maciek Dziedzic
 
 
Nie postawiłem sobie za cel dojścia do łańcucha na 8b+ OS. Pewnie zestresowałoby to niejednego na tyle, że w pierwszym trudnym miejscu poprosiłby o blok. Chciałem sprawdzić, co dzieje się na kolejnych dwudziestu metrach tej imponującej, przewieszonej ściany. Powiedziałem sobie, że jak odpadnę, nie szkodzi – i tak zrealizowałem swój cel.
 
Ola Dzik: jestem bardziej hardcore’owcem niż sportowcem · 22
Rozmawiał: Łukasz Ziółkowski
 
Kiedy zaczęły się poręczówki, Vlad stwierdził, że albo zjeżdżam sama, bo on nie jest mi w stanie pomóc,albo zostaniemy razem i zjedzą nas wrony. Ponieważ on i jego koledzy pracowali jako przewodnicy, tudzież „grabarze”, całą drogę do góry opowiadali mi o wronach i innych strasznych zwierzętach na Pobiedzie. Podziałało to więc na moją wyobraźnię. Okazało się, że bez użycia palców też potrafię zjeżdżać.
 
Gosia Lipińska. Nasza dziewczyna w Południowej Afryce · 32
Rozmawiał: Piotr Drożdż
 
Byłam w połowie tego odcinka pokonywanego na odciąg, kiedy poślizgnęłam się i poleciałam.
Pamiętam, że ów lot wydawał się znacznie dłuższy niż bym sobie tego życzyła. Kiedy się zatrzymałam, byłam w pozycji zbliżonej do horyzontalnej, a gdy wróciłam do pionu, moje stopy dotykały ziemi. Na szczęście jest to jedna z zaledwie kilku groźniejszych przygód, które zaliczyłam.
 
Andaluzyjska wyprawa po kaloryferach · 38
Tekst i zdjęcia: David Munilla
Tłumaczenie: Katarzyna Okuszko
 
 
Andaluzja to wymarzone miejsce dla wspinaczy sportowych. Podczas jednej podróży możemy miło spędzić czas, podziwiając magiczne formacje skalne: kule, kaloryfery, flety czy wielkie stalaktyty.
 
Pik 4810. Szczyt marzeń · 50
Tekst: Piotr Michalski
 
Pik 4810 to bez wątpienia jedna z najtrudniejszych do zdobycia i najpiękniejszych gór świata. Od strony Kara-Su szczyt wygląda jak piramida lub grot strzały. W swym śmiałym, ostrym i pięknym kształcie przypomina nieco rysunki małych dzieci, które mają za zadanie przedstawić górę.
 
Skała i lód czyli Chamonix dla każdego. Aiguille du Midi, Granią Cosmiques · 54
Tekst: Maciek Ciesielski
Zdjęcia: Piotr Drożdż
 
Treking w Kolumbii. Góry, diabeł i lodowiec · 60
Tekst: Agnieszka Waligóra
Zdjęcia: Agnieszka i Mateusz Waligóra
 
Mocno wzburzony ocaleniec przestrzegł nas przed przykrymi konsekwencjami zgubienia drogi. Na środkowym odcinku trasy szlak przestaje być łatwo widoczną ścieżką i od doświadczenia oraz orientacji w terenie zależy, czy uda nam się utrzymać na właściwym kursie.
 
SKITURY
 
The game is over, czyli zakończenia sezonu... · 64
Tekst i zdjęcia: Wojciech Szatkowski
 
NIE TYLKO DLA ORŁÓW
 
Dolina Wiercicy · 68
Tekst i zdjęcia: Darek Kaptur
 
BULDER TOPO
 
Wąwóz Półrzeczki. Jaskinia na Łopiankach · 70
Tekst i zdjęcia: Maciek Szopa
 
SKAŁOPLAN
 
Skrzypce i Skała z Grotą w Mirowie · 71
Tekst i zdjęcia: Darek Kaptur
 
 
BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH
 
Ze sztucznej ściany w skały · 74
 
NIBY NA SERIO
 
Mamutowa – świątynia czystego VI.5, teraz 24/24, 7/7! · 76
Tekst i zdjęcia: Andrzej Mirek
 
FELIETON
 
Wspinanie jako zawód i powołanie · 78
Andrzej Mecherzyński-Wiktor
 
 
Dom zły · 80
Bogusław Kowalski
 
SZPEJ · 81