Log in
    

Ważny komunikat dotyczący dostępu do rejonów w Dolinie Brzoskwinki

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wszystkich wspinaczy odwiedzających skały w Dolinie Brzoskwinki Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” informuje o ograniczeniach związanych z parkowaniem i korzystaniem ze skał.

Węzie Skały. Fot. Jacek Trzemżalski

W sektorze zwanym Węzie Skały obowiązuje bezwzględny zakaz zjeżdżania do przepompowni ścieków. Należy zostawiać samochody w zatoczce powyżej (mieści się tam cztery-sześć samochodów), tak jak jest to oznaczone w topo i w niedawno wydanym przewodniku G. Rettingera „Jura Południowa”. Niedawno doszło do wypadku, w którym został poważnie ranny mieszkaniec pobliskiego domu i zarazem właściciel drogi oraz terenu, na której leży przepompownia ścieków. Najprawdopodobniej sprawcami wypadku, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia, byli wspinacze.

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez Przewodniczącego Rady Inicjatywy Mariuszem „bieDruniem” Biedrzyckim z poszkodowanym, dalsze wspinanie w tym sektorze będzie możliwe tylko pod warunkiem, że skończy się zjeżdżanie bezpośrednio pod skały. Włodek „Jacooś” Porębski, dyrektor operacyjny IŚW, podejmie ponadto rozmowy z sołtysem wsi Brzoskwinia oraz Wydziałem Inwestycji Komunalnych i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Zabierzów w sprawie utwardzenia zatoczki oraz umieszczenia odpowiednich znaków drogowych i tablic w pobliżu parkingu.

Na marginesie powyższych wydarzeń przypominamy, że na wschodnim, orograficznie lewym brzegu potoku Brzoskwinka leżą skały znajdujące się na prywatnych działkach. Od marca zeszłego roku korzystanie z tych skał wymaga każdorazowej zgody na wspinanie, wyrażonej przez właścicieli gruntu (http://naszeskaly.pl/pages/posts/dolina-brzoskwinki-zamknieta-dla-wspinaczy-85.php?p=25). W niedzielę 2 czerwca br. w tej części doliny znajdowały się trzy zespoły wspinaczkowe, z których żaden nie uzyskał zezwolenia na wspinanie, tłumacząc się niewiedzą co do panujących zasad. Pamiętajmy, że takie działanie stwarza ryzyko bezpowrotnego zamknięcia tej części Doliny Brzoskwinki dla wspinaczy, na terenie której znajduje się obecnie ponad 200 ubezpieczonych dróg i projektów. Jednocześnie informujemy, że po gminnej stronie Doliny Brzoskwinki (zachodni brzeg, około 70 dróg) można wspinać się bez ograniczeń.

Włodzimierz Porębski

Dyrektor Operacyjny

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” powstała w 2008 roku przy udziale Fundacji im. Jerzego Kukuczki, Polskiego Związku Alpinizmu oraz czołowych mediów wspinaczkowych. Zajmuje się zapewnieniem legalnego dostępu do skałkowych i górskich rejonów wspinaczkowych w Polsce. W tym celu IŚW „Nasze Skały” prowadzi negocjacje ze służbami ochrony przyrody, władzami gmin oraz prywatnymi właścicielami gruntów, na których położone są skały.