Log in
    

Dziś wywiad z Reinholdem Messnerem w GW

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dziś w nowym „Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej” długa rozmowa z Reinholdem Messnerem. Wspinacz z Tyrolu Południowego doszedł już do takiego momentu w życiu, kiedy na trudne pytania może odpowiadać szczerze, nie martwiąc się o autopromocję. Opowiada więc ze wstrętem o komercjalizacji wspinania i błędzie, który popełniają dzisiejsi alpiniści, sprzedając sponsorom każdą sekundę czasu spędzanego w górach.

Reinhol Messner Portret

Messner tłumaczy, na czym powinna polegać prawdziwa górska przygoda i co zabija ją w XXI wieku. Rozmawiamy również o tym, kto powinien pisać książki o górach i jak robić to dobrze. Na koniec smaczek - Messner odpowiada na pytanie, które wejście na ośmiotysięcznik w historii himalaizmu ceni najbardziej. Ten, kto zna wcześniejsze opinie Tyrolczyka, będzie zaskoczony.

 
Rozmowa w sobotę w "Gazecie Wyborczej".
 

Reinhold Messner jest jednym z najwybitniejszych himalaistów na świecie. Przełamał wiele rzeczy "niemożliwych" zdobył jako pierwszy koronę himalajów, wszedł jako pierwszy na Everest bez tlenu, zdobył koronę ziemi i wiele innych. Żyje w swoim zamku w Tyrolu, gdzie stworzył górskie muzeum. Więcej o tej postaci przeczytacie tutaj: Reinhold Messner.