Logo

Trzy nominowane wspinaczki do Złotych Czekanów

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

1865 rok był apoteozą złotej ery "podboju" szczytów Alp.  Wygląda nka to, że 2015 rok to kolejna "złota era", tym raze stylu alpejskiego na najwyższych szczytach. W tym roku Jury Piolets d'Or składało się z 9 wspinaczy z różnych krajów. Nominowali trzy przejścia:

Trawers masywu Fitz Roy

W dniach 12-16 lutego Tommy Caldwell i Alex Honnold przeszli cały masy z północy na południe. Weszli na siedem wierzchołków: Aguja Guillaumet, Aguja Mermoz, Cerro Fitz Roy, Aguja Poincenot, Aguja Rafael Juarez, Aguja Saint-Exupery i Aguja S. Łącznie ponad 4 km przewyższenia do 7a z sekcjami lodu do 65°. Patrz więcej.

Masyw Fitz Roy. Fot. pataclimb.com

Thamserku, Nepal, Khumbu (6,618 m)

Aleksander Gukow i Aleksiej Lonczinski przeszli nową drogę na południowej ścianie (ok. `1600 m wysokości. Ok. 6 biwaków). Shy Girl została wyceniona na 6A/6B (miejsca M4-M5, sekcje A2). Zjeżdżali SW ścianą, gdzie musieli wykonać 22 zjazdy. Patrz więcej.

Linia rosyjskiej drogi na Thamserku. Fot. Aleksander Gukow i Aleksiej Lonczinski

Hagshu, India, Kisthwar (6,657 m)

Ales Cesen, Luka Lindic i Marko Prezelj otworzyli nową drogę na północnej ścianie Hangshu. Ściana ma ok. 1350 metrów wysokości, trudności ED lód do 90°. Pierwszego dnia wspinali się do drugiej w nocy, ze względu na brak miejsca biwakowego. Drugiego dnia weszli na szczy i zeszli polską drogą z 1989 roku. Patrz więcej.

Linia słoweńskiej drogi na Hangshu. Fot. Marko Prezelj

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski