Log in
    

Edyta Ropek wystartuje w Lodowym Pucharze Świata!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zawodniczka Alpinus Azoty Tarnów Team Edyta Ropek rozpoczyna sezon startowy 2011. Po raz pierwszy w historii wystartuje w Pucharze Świata we wspinaczce lodowej, który odbędzie się w dniach 21-22 stycznia w szwajcarskim Saas Fee.

Tarnowianka w tym roku wcześnie rozpoczyna swoje starty. Edyta zdecydowała się wziąć udział w wybranych edycjach lodowego Pucharu Świata w konkurencjach wspinaczki na czas w lodzie i wspinaczki prowadzenie na specjalnie przygotowanej do tego celu ścianie. Pierwsze zawody odbędą się w najbliższy piątek i sobotę.

Arena zmagań lodowego pucharu w Saas Fee
Arena zmagań w Saas Fee, fot. Łukasz Warzecha

„Cieszę się, że dzięki wsparciu moich sponsorów, mogę spróbować czegoś nowego, w pucharze lodowym startuję po raz pierwszy. Do Saas Fee jadę zdobyć doświadczenie, o które w Polsce dosyć ciężko, ponieważ tego typu zawody odbywają się tylko raz w roku. Próbowałam już wspinania w lodzie i skale z użyciem raków i czekanów, bardzo mi się to spodobało.” mówi o swoim starcie Edyta.

Edyta Ropek trenuje w Słowackim Raju wspinaczkę lodową
Edyta trenuje w Słowackim Raju, fot. A. Kamiński

Edyta w ostatnich miesiącach przygotowywała się do zawodów trenując  na lodospadach w Słowackim Raju, w nieczynnym kamieniołomie na górze Wdżar koło Krościenka nad Dunajcem i na swojej ściance wspinaczkowej La Roca w Tarnowie. Testowała między innymi najnowsze czekany Ergo Petzla i uczyła się podstaw drytoolingu.

Głównym celem tego sezonu będą Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowej, które odbędą się w połowie lipca w włoskim Arco. Edyta będzie walczyć także w Pucharze Świata na czas, który rozpoczną kwietniowe edycje w Mediolanie i Trento. W kalendarzu startowym Ropek zaplanowane są starty w francuskim Chamonix, włoskim Daone, szwajcarskim Bern i chińskich miejscowościach Xining i Changzhi.

Edyta Ropek Drytooluje na Wdżarze
Edyta wspina sie w kamieniołomie Snożka, fot. A. Kamiński

Konkurencja wspinaczki w lodzie na czas swoimi zasadami jest zbliżona do tradycyjnych czasówek, z tą różnicą, że biegi odbywają się na ścianach wykonanych z lodu, zaś wspinacz wyposażony jest w raki na butach, a w dłoniach trzyma specjalnie zaprojektowane czekany. Wygrywa ten zawodnik, który uzyska lepszy czas.

Konkurencja wspinaczki prowadzenie (drytooling) również zbliżona jest do tradycyjnego wspinania z liną na prowadzeniu. Tu także przygotowywana jest specjalna ściana, a w zasadzie konstrukcja łącząca lód, sklejkę, sztuczne chwyty, drewniane belki. Do wspinaczki używane są raki i czekany. Wygrywa ten zawodnik, który dojdzie wyżej w określonym limicie czasowym.
 
Dyscyplina wspinaczki lodowej rozpoznawalna jest przez IOC.

Źródło: edytaropek.pl