Logo

"Złoty Hak" - Zwycięzcy za 2009 rok

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nagroda "Złoty Hak" w 2009 roku została przyznana w siedmiu kategoriach.

 

Golden Piton. Złoty Hak 2009

fot: Anne Skidmore / anneskidmore.com

Zwycięzca (lub zwycięzcy) otrzymal statuetkę w postaci pozłacanego haka, na gali rozdania nagrów na Outdoor Retailer Winter Market Show. Poniżej przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach (z szczególnycm uwzględnieniem Alpinizmu):

 

Alpinizm

Mikhail Mikhailov i Alexander Ruchkin

Rosyjscy wspinacze Mikhail Mikhailov i Alexander Ruchkin wyruszyli do Syczuanu w Chinach wiosną 2009, aby wspiąć się na Mount Edgar (zwana również E Gongga 6618m). Ten sam szczyt gdzie Amerykanie Johny Copp, Micah Dash i Wade Johnson zginęli w lawinie parę tygodni później. W paskudnej pogodzie, Rosjanie czekali dwa tygodnie, nie widząc nawet ich celu. Podczas wycieczki aklimatyzacyjnej do sąsiędniej doliny, chmury nagle się rozeszły, a oczom Rosjan ukazał się imponujący granitowy filar  na nienazwanym szczycie Peak 6134m. Rosjanie błyskawicznie zdecydowali się na zmianę planów i wykorzystując zapowiedź okna pogodowego, popędzili pod filar. Południowa ściana filaru Peak 6134 jest większa niż El Cap, z podstawą na wysokości 5029 m, a przewieszony filar kończy się na wysokości około 6100 m.  Po 12 godzinnym podejściu Rosjanie wbili się w filar. Po 5 trudnych dniach powstała 1100 metrowa droga. Rosjanie mile zaskoczeni, odkryli nasłonecznioną, wolną od śniegu skałę. Około 90 % drogi padło klasycznie. Na drodze przeważały pionowe i przewieszone wyciągi o trudnościach do solidnego 6c. Ale to nie był styl Kalifornijski: Wspinali się w stylu alpejskim wraz z ciężkimi worami pełnymi szpeju do wspinaczki mikstowej, dodatkowego zapasu jedzenia i paliwa. Mieli ze sobą namiot na zimne noce (mieli dwa biwaki w ścianie). Po drugim biwaku na południow wschodnim szczycie Peak 6134m, strawersowali do śnieżnej południowo-zachodniej ściany, którą przez następne 24 godziny zjeżdzali, lub schodzili.
Droga została nazwana Carte Blanche (6c A2+), która jest prawdopodobnie najbardziej techniczą drogą w Syczuanie. Na początku grudnia wspinac.ze wygrali rosyjskiego Złotego Czekana. Teraz mogą dorzucić jeszcze "Złotego Haka".

Tutaj zobaczycie więcej zdjęć Carte Blanche na Mountain.ru.

Wyróżnieni:

1. Dodo Kopold, za przejście samotnie południowo-wschodniej ściany 7219-metrowej, Annapurny południowej. Zniechęcony przez marne warunki śniegowe na południowej ścianie Annapurny, Kopold zdecydował się wspiąć drogą o długości około 2285 metrów na Południową Annapurnę w jednym 40 godzinnym ataku, a raczej maratonie.

2. Dave Turner za samotne przejście około 1400 metrowej nowej drogi na Broad Peak na Wyspach Baffina, w fiordzie Sam Ford. Turner wspiął się elegancką północną ścianą (VI 5.10 A3 60°) w 39-godzinnym ataku

Sportowa Wspinaczka

Adam Ondra za świetne przejścia w sezonie 2009

Wspinaczka tradycyjna

Pamela Pack za przejście Gabriel, solidnej rysy Off Width o wycenie 5.13

Bouldering

Nalle Hukkataival za świetne przejścia bulderowe w sezonie 2009

Big Wall

Nicolas Favresse, Sean Villanueva, Olivier Favresse, Silvia Vidal i Stephane Hanssens za The Belgarian (VI 5.13 A1)

Wolontariat

Sean Patrick za działalność na rzecz zwalczania raka.

Przełom

Jonathan Siegrist za przejście kilkunastu trudnych dróg w Red River w ciągu jednego tripu.

 

Źródło: Climbing.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski