Log in
    

Cho Oyu Snowboard Expedition 2010

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niestety z powodu zamieszek w tybecie Marcin Jaskółka postanowił, że w lipcu uda się na planowany przyszłoroczny cel, czyli Nangę Parbat. Więcej o wyprawie na Nanga Parbat Snowboard Expedition 2010

Na początku kwietnia Marcin Jaskółka wyrusza w Himalaje z ambitnym projektem pod nazwą „ Cho Oyu Snowboard Expedition 2010” . Już samo słowo "snowboardowa wyprawa" zdradza, że tym razem mamy do czynienia z dość nietypowym projektem, daleko wychodzącym poza wejście na wierzchołek ośmiotysięcznika.

Celem młodego snowboardzisty jest wspinaczka na Cho Oyu ( 8201 m n.p.m. ) oraz próba wyznaczenia ekstremalnej linii zjazdu ze szczytu na snowboardzie. Patronat nad projektem objął sam Jeremy Jones, jeden z najlepszych snowboardzistów świata.

Trasa wspinaczki na Cho Oyu

Planowana linia wejścia

Cho Oyu ( 8201 m n.p.m. ) -. góra znajduje się 28 kilometrów na północ od Mount Everestu. Cho Oyu jest potęŜnym masywem wchodzącym w skład grupy górskiej Khumbu Himal. Oprócz głównego szczytu, w grani północno-wschodniej schodzącej do przełęczy 7755 m n.p.m., znajduje się nieznacznewzniesienie o wysokości 8010 metrów. Pozostałe granie, północna i południowo-zachodnia, schodzą odpowiednio do przełęczy osiągających 6517 m n.p.m. (Palang La) i 7173 m n.p.m. Zboczami masywu spływają potężne cztery lodowce. I tak od strony północnej Palung Glacier, od północno-wschodniej Gyachung Glacier, od południowego wschodu Ngozumba Glacier i wreszcie od północnego zachodu Lungsamba Glacier, z którego wznosi się najpopularniejsza wśród alpinistów ściana.

Cho-Oyu

Cho Oyu ( fot. Wikipedia)

 

Uczestnicy wyprawy

Marcin Jaskółka

(fot: Rafał Wielgus (www.360mag.pl))

Marcin Jaskółka – utalentowany snowboardzista który łączy swoją pasję do gór i snowboardu. Ma 23 lata, mieszka w Andrychowie. Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR. Duży nacisk kładzie na eksploracje nowych terenów m.in. realizując swoje projekty freeridowe w Alpach, Kaukazie, Antarktydzie czy Himalajach.

Pawłowski Ryszard

Ryszard Pawłowski

Ryszard Pawłowski -Urodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. Wziął udział w ponad 250 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej.
Jest jedynym Polakiem, który 3-krotnie stanął na szczycie Mt.Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistow.
Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów.

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny , pomimo 40 letniego stażu w górach.

Sponsorzy wyprawy

sponsorzy Cho Oyu Snowboard Expedition

Patronat medialny

Patroni Cho Oyu Snowboard Expedition