Logo

Nowe Góry (marzec, nr 190)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Okładka gór nr 190W marcowych GÓRACH mnóstwo wywiadów: Adam Zyzak, Edyta Ropek, Anna Galljamowa, Klaudia Tasz, Ines Papert, Iker Pou, François Nicole, Nalle Hukkataival, Ida Kupś i Justynka Tomczyk oraz Will Gad. Poza tym "górskie opowieści" i nowy dział: „Nie samym wspinaniem człowiek żyje”...

Drodzy Czytelnicy!

Drugie wydanie GÓR w tym roku przynosi kolejną okładkę, którą trudno uznać za typową. Czas eksperymentów zaczęliśmy w ostatnim numerze ubiegłego roku. Zaprezentowaliśmy w nim oryginalny kolaż dwóch zdjęć, symbolizujący „przeskok” z roku 2009 w 2010. Nowy Rok powitaliśmy kolejnym nietuzinkowym coverem, którym uhonorowaliśmy niezwykłą karierę Riccardo Cassina. Jak się okazało, GÓR-ska okładka w stylu retro, przedstawiająca archiwalne zdjęcie Riccardo w akcji, okazała się strzałem w dziesiątkę, i spora liczba osób składała nam gratulacje oryginalnego pomysłu. Postanowiliśmy pójść za ciosem i również tym razem zaprezentować coś nietypowego. Może nie jest to aż tak „odjechany” pomysł jak poprzednie, ale zarówno stricte sportowa tematyka, rozwiązanie graficzne, jak i kolorystyka, znów pozwalają zaliczyć okładkę do „wychodzących przed szereg”. Mamy nadzieję, że i tym razem uznacie nasz eksperyment za udany.

 

Okładka zapowiada pierwszy duży temat numeru, czyli obszerną relację z ostatnich rozgrywek Pucharu Świata we Wspinaczce Lodowej. Jest to prawdziwy materiał z pierwszej ręki, bowiem ściśle współpracujący z nami Łukasz Warzecha pełnił na imprezach pucharowych rolę oficjalnego fotografa UIAA. Dzięki temu mamy do dyspozycji nie tylko najlepsze kadry, ale także wiedzę, którą Łukasz zdobył za kulisami – poprzez obserwowanie wydarzeń „od kuchni” oraz podczas wielokrotnych rozmów z bohaterami wydarzeń. Relację dopełnia wywiad ze zwyciężczynią Pucharu Anną Galljamową. Rozmowa ta jest dość szokująca i dobrze obrazuje wyjątkowość – w dobrym i złym znaczeniu – tej dyscypliny. Nie zdradzę jednak żadnych szczegółów – przeczytajcie sami.

Wracamy też do szyldu Reminiscencje 2009, który zapoczątkowaliśmy w poprzednim numerze. Otwiera je opowieść Mateusza Haładaja o minionym sezonie, który z różnych względów okazał się dla niego przełomowy. Łodzianin przyzwyczaił już nas, że jakość zdjęć, jaką przywozi ze swoich wyjazdów, niczym nie odbiega od tych tworzonych przez profesjonalistów. Tak jest też i tym razem, dzięki czemu artykuł nie tylko czyta, ale także ogląda się z największą przyjemnością. Wśród naszych GÓR-skich ech minionego roku nie mogło zabraknąć wspomnień najbardziej utytułowanej polskiej zawodniczki rywalizującej w sportach wspinaczkowych. Mowa oczywiście o Edycie Ropek, która w udzielonym nam wywiadzie opowiedziała o kolejnym pełnym sukcesów roku startów na wertykalnych arenach, a także o tym, co porabia w czasie międzysezonowej przerwy.

Właśnie… wywiady. Wspomnieliśmy już o dwóch, a jest to zaledwie wierzchołek prawdziwej „wywiadowczej góry lodowej”, którą serwujemy Wam w tym numerze. Publikujemy w nim aż dziewięć większych lub mniejszych rozmów ze znanymi osobistościami sportów górskich. Największym objętościowo wywiadem jest rozmowa Andrzeja Mirka z Adamem Zyzakiem. Przenosi nas ona skutecznie – zarówno za pomocą świetnych archiwalnych zdjęć, jak i zajmującej opowieści – w czas nieporośniętych jeszcze lasem skałek Jury, romantycznych biwaków pod gołym niebem, legendarnych postaci pokroju Druciarza czy Jana Długosza, złotej ery działalności polskich alpinistów w Alpach, i narodowych wypraw w góry wysokie.

Drugi duży wywiad to rozmowa z cyklu prezentującego sylwetki wybitnych polskich narciarzy ekstremalnych. Tym razem jest to czołowa polska zawodniczka startująca w zawodach skialpinistycznych – Klaudia Tasz, która nie stroni także od skialpinizmu uprawianego samotnie w górach.

Od efektów wywiadowczej pracy naszych redaktorów pękają także Echa z Gór, Rock Serwis i bulderKorner. W górskim dziale informacyjnym Hansjörg Auer opowiada o swojej nowej drodze na turniach Paine w Patagonii, a Will Gadd wyjaśnia genezę szokującej wyceny WI10, jaką zaproponował dla swojej drogi. Ponadto dowiemy się także, z pierwszej ręki, co porabiała w ostatnich miesiącach znakomita Niemka Ines Papert. Rock Serwis przynosi rozmowy ze wspinaczami spod znaku 9a. Czujący się jak ryba w wodzie w każdej nieomal dyscyplinie wspinania Iker Pou opowiada o swoim ostatnim wyczynie – tym razem na niwie wspinaczki sportowej. Mniej znany z braci Nicole, François, udowadniał już w przeszłości, że jest ulepiony z tej samej gliny, co jego brat – Fred. Ostatnio potwierdził to po raz kolejny, otwierając w wieku 42 lat drogę wycenioną na 9a, i tego właśnie wyczynu dotyczy publikowana przez nas rozmowa. Wreszcie w bulderKornerze daliśmy się wypowiedzieć prawdziwemu mistrzowi małych form – Finowi Nalle Hukkataivalowi. Nie zaniedbaliśmy także najmłodszego pokolenia – etykietkę Młodzi Gniewni postanowiliśmy tym razem przykleić naprawdę młodym i oczywiście obiecującym wspinaczkom.

Nie mogło zabraknąć pasjonujących górskich opowieści. Świetnie czyta się relację Mirka Mąki z wejść na trzy przepiękne szczyty Cordillera Blanca: Nevado Pisco, Alpamayo i Huascaran. Równie wciągająca jest lektura tekstu „Tragedia na Poincenot”, choć – co zapowiada już tytuł – towarzyszą jej zupełnie inne emocje. Hipotermii, zjawisku odpowiedzialnemu za tytułową tragedię, postanowiliśmy poświęcić aż dwa poradnikowe teksty. Swego rodzaju „ABC” zapobiegania wychłodzeniu organizmu w górach przedstawiają goprowcy w cyklu „Bezpiecznie w górach”, zaś dogłębną analizę tematu z naukowego i medycznego punktu widzenia prezentuje nasz GÓR-ski szaman – Robert Szymczak.

Na koniec nie mogę nie wspomnieć o kolejnym nowym dziale – „Nie samym wspinaniem człowiek żyje”. Sam tytuł wyjaśnia tematykę, a w pierwszej odsłonie Artur Paszczak wyjawia, że „jest winny”. Co ma na myśli, Drodzy Czytelnicy? Zamiast dać prostą odpowiedź, wzniosę toast za Wasze zdrowie! Najlepszego i do zobaczenia!

Piotr Drożdż

ECHA Z GÓR · 8

Sezon 2010 w Patagonii ·8

Hansjörg Auer – wywiad · 10

Wywiad Maćka Ciesielskiego

Spray on, czyli pierwsze WI10 na świecie · 12

Will Gadd

Wywiad Maćka Ciesielskiego

RELACJE

Siódmy KFG z perspektywy ·14

Tekst: Andrzej Mirek

Zdjęcia: Adam Kokot

Puchar Świata 2010 we Wspinaczce Lodowej · 18

Tekst: Tomasz Mazur

Zdjęcia: Łukasz Warzecha

Anna Galljamowa · 23

Wywiad Tomasza Mazura

Każdy wspinacz skalny może wspinać się w lodzie i w zależności od umiejętności wygrać ICWC. Koniecznie jest jednak poznanie struktury i ruchów wykonywanych z dziabami i w rakach, jak choćby „czwórki”. Nie zajmuje to jednak długiego czasu. Siła i zaufanie nadejdą szybko ?

REMINISCENCJE 2009

Sezon przełomów: O pierwszej wizycie na siłowni, obronie magisterki i pierwszym 9a · 24

Mateusz Haładaj

Zawsze wyobrażałem sobie siłownię jako miejsce pełne spoconych osiłków z ogolonymi głowami, co skutecznie potęgowało mój sceptycyzm wobec treningu z ciężarami. Ku mojemu zdziwieniu podczas pierwszej wizyty na siłowni nie znalazłem tłumu „karków”, ale starszych panów w dresikach.

Edyta Ropek, czyli mistrzyni po sezonie i przed sezonem · 30

Wywiad Andrzeja Mirka

Potrafię radzić sobie z presją. W sporcie to nie jest żadna trudność, każdy dobry sportowiec potrafi radzić sobie ze stresem. Jeżeli ktoś tego nie umie, to się nie nadaje do rywalizacji.

Adam Zyzak: im mniejsze góry, tym większa frajda · 34

Wywiad Andrzeja Mirka

W tej chwili mam swój przyrząd do asekuracji, nawet na ściance. Z tym związana jest anegdotka.

W skałkach na Słowacji, koło Spiskiego Zamku, na górze był ogromny hak z kółkiem, ja założyłem mój przyrząd, a obserwujący to Słowak mówi:

A czo to je?

A to taki mój patent.

A to musi być dobry patent, skoro żyjesz tyle lat!

Dotknięcie pełni: Pisco – Alpamayo – Huascaran · 40

Tekst i zdjęcia: Mirosław Mąka

Chmury zostały pod nami i żadna nie przesłaniała słońca na granatowym niebie. Tej szczególnej chwili nie da się opisać. Jest osobista, głęboka i cenna. Jest doświadczeniem misterium, dojściem do złotego runa i – dotknięciem pełni. Któż nie zna klasyki Kordylierów – Dotknięcia pustki Joe Simpsona? Tu, na Huascaranie, znalazłem werbalne i symboliczne zaprzeczenie tego tytułu. Są takie rzadkie chwile, gdy odrobina patosu ma sens.

Tragedia na Poincenot · 46

Arek „Antek” Mytko

Chino, musimy iść do przodu!” – próbowałem przekrzyczeć wyjący wiatr. Trzymałem jego twarz w swoich dłoniach, bym mógł skupić jego wzrok na swoim. Jego oczy były przygaszone. Krzyczałem mu prosto w twarz, by coś do niego dotarło. Na chwilę coś drgnęło w jego oczach. Spojrzał na mnie i powiedział niewyraźnie: „Nie rozumiem, co do mnie mówisz”.

GORE-TEX – WYWIADY NA SZCZYCIE

Ines Papert · 50

Wywiad Piotra Drożdża

Zdjęcia: Hans Hornberger

SKI-wywiad

Klaudia Tasz: wysiłek mnie mobilizuje i sprawia, że czuję się wolna · 48

Wywiad Agnieszki Szymaszek

Jeśli zbliżam się do zawodnika, wchodzę w jego rytm, próbuję go wyprzedzić – większość z nich, w momencie, gdy zorientuje się, że idzie za nimi kobieta, natychmiast zaczyna walczyć, przyśpiesza. To jest fajne, to mnie też podkręca, ale traktuję to z humorem. Uważam, że w ogóle porównywanie kobiet i mężczyzn, czy rywalizacja pomiędzy kobietą a mężczyzną we wszelkich dziedzinach życia jest bez sensu, jest głupia. Kobieta i mężczyzna powinni się uzupełniać, a nie rywalizować.

BEZPIECZNIE W GÓRACH

Wychłodzenie organizmu: ABC profilaktyki · 56

Lody-TOPO

 

Lodospady w Dolinie Stolpicha · 58

Tekst: Piotrek Kaleta

Zdjęcia: Piotrek Kaleta i Magdalena Górak

Topo: Piotrek Jaśkiewicz

Varazze: bulderowa perła Ligurii · 60

Tekst: Stella Marchisio, Christian Core

Tłumaczenie: Ela Miśkiewicz

Zdjęcia: Laurent de Senarclens

ROCKSERWIS

Roszady i szarady · 64

Iker Pou – wywiad · 66

François Nicole – wywiad · 68

Wywiady Tomasza Mazura

BOULDERCORNER WYWIAD

Nalle Hukkataival · 70

Wywiad Tomasza Mazura

MŁODZI GNIEWNI

Ida Kupś i Justynka Tomczyk · 72

Wywiad Agi Adamieckiej

SLACKLINE CORNER

US Highline Trip, part 3 · 74

Tekst: Jan Gałek

Zdjęcia: Jordan Tybon

PORADNIK MEDYCZNY

Wychłodzenie wysokogórskie: hipotermia · 76

Robert Szymczak

NIE SAMYM WSPINANIEM ŻYJE CZŁOWIEK

Artur Paszczak: jestem winny · 80

Wywiad Andrzeja Mirka

WSPIN-owa DVD-teka · 82

Masters of Stone” III („Third stone from the sun”) i IV („Pure force”), Eric Perlman i Mike Hatchett

Andrzej Mirek

SZPEJ · 83

 

Źródło: Goryonline.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski