Log in
    

Nominacje do Złotego Czekana

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W tym roku jury Piolets d'Or nominowało 6 przejść do tej prestiżowej nagrody, jaką niewątpliwie są nagrody Złotego Czekana.

Jury pod przewodnictwem Grega Childa skomentowało to tak:
"Członkowie jury w tym roku poszli w kierunku eksploracji nieznanych rejonów, pionerskich nowych dróg w stylu alpejskim, oraz zaangażowania w prawdziwe partnerstwo górskie. To są atrybuty bliskie sercu nagrody Złotego Czekana i esencja tego na czym polega alpinizm. Uczestnicy nominowanych 6 przejść, powinni być dumni, z tego, że ich do tego grona zaliczono.

Denis Urubko, Boris Dedeshko, Jed Brown, Kyle Dempster i Bruce Normand  - Złoty Czekan

Denis Urubko, Boris Dedeshko, Jed Brown, Kyle Dempster i Bruce Normand podczas rozdania nagród Piolets d'Or w 2010 roku.

6 nominowanych wspinaczek

Foraker (5,304m), południowo-wschodnia ściana, Dracula

Bjørn-Eivind Artun z Norwegi i Amerykanin Colin Haley zrobili nową drogę na Mt. Foraker, drugi co do wysokości Szczyt na Alasce. Nowa droga nazywa się Dracula i ma długość około 3200 metrów, z trudnościami do M6 R, AI4+ i jednym miejscem A0
Więcej o przejściu

Mt. Logan wschodni wierzchołek (c5,900m), południowo-wschodnia ściana, I-TO

Dwaj japońscy alpiniści Yasushi Okada i Katsutaka “Jumbo” Yokoyama przeszli jedną z wielkich niezdobytych jak dotąd ścian w Północnej Ameryce: południową stronę Mt. Logan, najwyższej góry Kanady i drugiej co do wysokości w północnej części Nowego Świata. Zespół wszedł w stylu alpejskim i w przeciągu 3 dni dotarł do wschodniej grani, skąd następnego dnia dotarł na wschodni szczyt.
Więcje o przejściu

Vasuki Parbat (6,792m), Zachodnia ściana

Malcolm Bass i Paul Figg dokonali pierwszego wejścia na zachodnią ścianę i trzeciego wejścia na Vasuki Parbat (6792 metrów) w Gangotri w Indiach. Zespół aklimatyzował się na Bhagirathi II wraz z trzecim wspinaczem Patem Deavoll. Później cała trójka uderzyła na zachodnią ścianę Vasuki Parbat, linią wyznaczoną przez Micka Fowlera i Paula Ramsdena w 2008 roku.
Więcej o przejściu

Lunag II (6,830m), Południowo-wschodnia ściana, Close the Door

Pod koniec października francuska wyprawa  w skłądzie Max Belleville, Mathieu Detrie, Mathieu Maynadier,  Seb Ratel dokonała pierwszego wejścia na Lunag II 6830m w Nepalu.
Wyprawa zaczęła się 24 października od wspinaczki południowo-wschodnią ścianą pokonując drogę Close the Door IV.5.5 1200m, w 3 dni. Mieli 3 biwaki na wysokościach 5800, 6200 i tuż pod szczytem, po jego zdobyciu. Po spędzeniu nocy pod szczytem zespół zszedł do bazy. Przed wspinaczką na Lunag II wspinacze mieli aklimatyzację na północnej ścianie Jobo Lecoultre 6478m ale po 800 metrach.wspinaczki zawrócili. Masyw, w którym leży Lunag to region Khumbu w Nepalu, który od niedawna jest eksplorowany po tym jak  Joseph Puryear and David Gottlieb weszli po raz pierwszy południową ścianą na Jobo Rinjang 6778m.
Więcej o przejściu

Walter Bonatti odbiera złotego Czekana w 2009 roku

Walter Bonatti odbiera Złotego Czekana w 2009 roku.

Edgar (6,618m), Wschodnia ściana, The Rose of No-Man's Land

Amerykanin Kyle Dempster i Szkot Bruce Normand weszli na Mt Edgar 6618m drogą o nazwie The Rose of No-Man's Land (M6, WI5)ok. 14.30. Było to drugie wejście na ten szczyt po Koreańczykach, którzy zdobyli go w 2003 roku.
Więcej o przejściu

Grenlandia, 9 nowych skalnych wspinaczek na Zachodnim i Południowym wybrzeżu (region Przylądku Farewell)

Amerykańsko Belgijski zespół dokonał 9 nowych wspinaczek na ogromne grenlandzkie klify. W doskonałym stylu i wszystko na własnej. W składzie znajdowali się:
Amerykanin Ben Ditto, wraz z belgami, braćmi Nicolas i Olivier Favresse, oraz Sean Villanueva O’Driscoll.

Piolets d'Or

Rozdanie 19-tych nagród Piolets d-Or nastąpi w dniach 13-16 kwietnia w Chamonix i Courmayeur.

Źródło: thebmc.co.uk