Log in
    

Ekstremalne zjazdy z Aiguille du Plan

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

7 kwietnia 2011 roku Julien Herry, Lionel Hachemy i Roch Malnuit dokonali trudnego zjazdu z Aiguille du Plan (północna ściana, masyw Mont Blanc), zresztą dzień później ten sam wyczyn powtórzyli Davide Capozzi, Luca Rolli i Francesco Civra.

Aiguille Du Plan trudne zjazdy

Aiguille Du Plan. Fot. arch. Davide Capozzi

"Naprawdę jestem pod wrażeniem. Najtrudniejsza rzecz jaką w życiu zrobiłem" to odczucia Davida Capozzi po zjeździe. Generalnie nie przesadza, bo jeśli popatrzy się na zdjęcie ich trasy zjazdu, to bardziej wygląda to na trasę na dziaby i raki do góry, niż narty, lub snowboard w dół... Taki zjazd obok naprawdę dobrych umiejętności, wymaga również szczęścia.

Aiguille Du Plan - północna ściana, to miejsce jednych z najbardziej eksponowanych zjazdów. Pierwszy zjazd na nartach tą trasą to rok 1970 (J.M.Boivin i L.Giacomini). Z kolei na snowboardzie zjechali pierwszy raz B. Gouvy i J. Ruby w 1990 roku. Zjazdy tą trasą są bardzo rzadkie, ze względu na idealne warunki, które muszą wystąpić na ścianie.

Auiguille Du Plan w masywie Mont Blanc

Aiguille Du Plan. Fot. arch. Davide Capozzi

Ścianę obserwował od miesięcy Julien Herry. By na początku kwietnia stwierdzić, że warun jest wreszcie optymalny. 7 kwietnia chłopaki zjechali ścianą, z dwoma zjazdami na linach w górnych sekcjach i trzech w niższych partiach.

Dzięki informacji od Herrego, Davide Capozzi skrzyknął kolegów i kolejnego dnia powtórzyli zjazd, który zdecydowanie miał charakter ekstremalny. Capozzi stwierdził (zupełnie słusznie), że "Jeśli chcesz dokonywać ekstremalnych zjazdów, to nie wystarczy, że jesteś dobrym narciarzem. Musisz być dobrym alpinistom, a nawet i to może nie wystarczyć".

Ekstremalny zjazd na nartach z Aiguille Du Plan w masywie Mont Blanc

Aiguille Du Plan zjazdy pod serakami. Fot. arch. Davide Capozzi

Jakby na potwierdzenie jego słów, godzinę później mały serak odpadł, który wywołał lawinę na trasie ich zjazdu...

Źródło: planetmountain.com