Log in
    

Wystartował Puchar Polski w Skialpnizmie 2013 !!!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

12 stycznia skialpiniści zainaugurowali zawodami o Puchar Czantorii sezon startowy w Polsce. Była to już szósta edycja organizowanej tradycyjnie przez Klub Skialpinistyczny KANDAHAR, a rozgrywanej w Beskidzie Śląskim imprezy skiturowej. Prognozy nie były optymistyczne, ale opady w ostatnim tygodniu „uratowały” termin zawodów.

Na trasie. Fot. Adam Poprez

Frekwencja dopisała; na lini startu „zameldowało się” 82 zawodników. Wśród nich czołowi polscy skialpiniści; członkowie Kadry Narodowej oraz amatorzy i sympatycy narciarstwa wysokogórskiego. Przyjechała również spora grupa Czechów, którzy to jak się później okazało odegrali „pierwsze skrzypce” na trasie zawodów. Młodzież miała do pokonania 2 pętle, czyli ok 920m. przewyższenia i 8,5km długości, natomiast seniorzy, weterani oraz nestorzy musieli przejść 3 okrążenia; 1380m. różnicy poziomów i 12,5km długości.

Najszybciej trasę na stokach Czantorii z czasem 01:03:12 pokonał triumfator tych zawodów z lat 2010, 2011 znakomity, czeski zawodnik Radoslav Groh (AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team), który na mecie o 10 sekund wyprzedził Jacka Żebrackiego ( KS Kandahar /GP GOPR ) oraz o 41 sekund Tomka Brzeskiego ( KS Kandahar). Wśród Pań triumfowały zawodniczki KW Zakopane: Ania Figura (01:19:43) przed Klaudią Tasz (01:25:43) iAnią Tybor (01:34:00).

Nie zawiedli również amatorzy. Wśród seniorów pierwszy na metę z czasem 01:18:02 dotarł Piotrek Mędoń (KS Kandahar), wyprzedzając o 1min. 24s. Tyberiusza Mikołajczyka (KS Kandahar) oraz Grzegorza Kwiatka (GP GOPR) – 01:20:32. Najszybsza z seniorek okazała się Sabina Rzepka (Alpinka), druga była Aleksandra Chruściel (Alpenverein), a na najniższym stopniu podium stanęła Weronika Półtawska (KW Kraków). Weteranów doprowadził do mety Jarek Prokop (KS Kandahar) - najszybszy wśród wszystkich amatorów!!! (01:13:40) przed swoimi klubowymi kolegami: Kornelem Rakusem i Grześkiem Konikiem. W nestorach bezkonkurencyjny był Staszek Kruczek (KS Kandahar), wyprzedzając GOPR-owców: Jerzego Żelińskiego i Jacka Barancewicza. W kategoriach juniorskich zwyciężyli: Agata Cikowska (TKN Tatra Team) i Petr Adamek (AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team).

Kompletne wyniki w zakładce Puchar Polski

Zmagania zawodników z trasą, konkurencją i własnymi słabościami zakończyło wręczenie nagród, dyplomów i pucharów oraz losowanie nagród (nawet w dobie kryzysu nikt nie wyjechała z Ustronia z pustymi rękami). Klub Skialpinistyczny KANDAHAR składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji zawodów oraz sponsorom nagród i jednocześnie zaprasza do Korbielowa 23 lutego na XIII Puchar Pilska w skialpinizmie.

Marcin Zwoliński

Źródło: pza.org.pl