Log in
    

Degrees North. Freeride’owa wyprawa na Alaskę inna niż wszystkie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Alaska - miejsce słynące ze wspaniałych warunków i ciągnących się kilometrami łańcuchów górskich. Ten daleki zakątek USA owiany jest prawdziwą legendą, a kilka zjazdów po spine’ach (charakterystycznych formacjach śnieżnych) to marzenie niemalże każdego miłośnika szusowania na nartach czy snowboardzie poza trasami. Dotychczas wydawało się, że aby je spełnić, trzeba dysponować sporą ilością gotówki, która pozwoli na skorzystanie z usług jednej z firm transportujących swoich klientów na wybrane szczyty helikopterami.

Ten schemat eksploracji Alaski utarł się przede wszystkim za sprawą produkcji filmowych, których bohaterami są najlepsi freeriderzy na świecie. Dysponując ogromnymi budżetami i najnowocześniejszym sprzętem filmowym, co roku dostarczają oni pasjonatom sportów akcji porcję kolejnych zapierających dech w piersiach ujęć.

Nowy pomysł na odkrywanie dzikich zakątków Alaski mają Xavier De Le Rue, Ralph Backstrom i Sam Anthamatten. Na początku marca wyruszyli oni na trwającą blisko 2 miesiące wyprawę, w czasie której na szczyty dostaną się o własnych siłach. Co więcej, ściany upatrzone wcześniej na Google Earth wybierali tak, by położone były w bezpośrednim sąsiedztwie oceanu. Celem wspieranej przez The North Face wyprawy jest bowiem nagranie zjazdów po wspomnianych wyżej spine’ach docierających niemalże do samej powierzchni wody.

„O poranku jazda po zboczu o nachyleniu sięgającym 50 stopni, opadającym wprost do oceanu, a potem łapanie fali w wodzie o temperaturze najwyżej 3 stopni Celsjusza. To jest właśnie Desgrees North“ – tłumaczy Xavier, ujawniając przy okazji drugi, surfingowy cel wyprawy.

Do podstaw wybranych szczytów członkowie wspieranej przez The North Face wyprawy dostaną się na pokładzie 43 - metrowej łodzi „The Viking”. Dwie paralotnie z silnikami i drony o dużym zasięgu, pozwolą im na udokumentowanie wyczynów za pośrednictwem kamer 4K.

Wyprawa na Alaskę jest drugą częścią Degrees North. Wcześniej, w ramach projektu De Le Rue, Anthamatten i Backstrom odwiedzili Wyspy Svalbard, a efekty 2 – letniej pracy zobaczymy na dużym ekranie jesienią 2015 roku. Już teraz część ujęć z Norwegii obejrzeć można w zapowiedzi filmu, dostępnej pod adresem: http://youtu.be/mOq0CfkevjY

Więcej o Degrees North: www.thenorthfacejournal.com/degrees-north