Log in
    

Kronika TOPR 30.05.2011

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Poniedziałek, 30 maj 2011. Kolejny majowy tydzień przyniósł sporo pracy ratownikom. Doszło do tragicznych w skutkach wypadków. Czy ich przyczyną były zmiany pogody czy zalegajacące śniegi trudno dociec, gdyż nie było świadków tych wypadków.

 altW poniedziałek 23.05. po godz. 14.30 do TOPR zadzwonił turysta informując, że podchodząc na Liliowe widzi w Skrajnym Żlebie leżącą nieruchomą postać. Turysta schodzi w tamten rejon i informuje, że są tam zwłoki jakiegoś turysty. Mimo nienajlepszej pogody w tamten rejon staruje śmigłowiec z ratownikami na pokładzie. Ratownicy desantują się w pobliżu. Po oględzinach miejsca wypadku pakują zwłoki, które zostają śmigłowcem przetransportowane do Zakopanego. Śmierć w wyniku upadku ze Skrajnej Turni lub poślizgnięcia się i upadku do Żlebu ze Skrajnej Przełęczy poniósł 56 letni mieszkaniec Gryfina.
 We czwartek 26.05.  podczas zejścia z Jaskini Mroźnej kontuzji nogi doznała 16-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki z Bielska Białej. Kontuzjowaną turystkę przewieziono do szpitala.
Po godz. 14-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono kolejną uczestniczkę szkolnej wycieczki, która tak osłabła, że nie mogła o własnych siłach zejść z Hali Gąsienicowej.
W godzinach nocnych ze szlaku z Ciemniaka na Zahradziska sprowadzono 83-letnią mieszkankę Zakopanego, którą zmogły trudy tak dalekiej wycieczki.
 
W sobotę 28.05.  po godz. 10-tej do TOPR zadzwonił przewodnik informując, że idąc szlakiem na Rysy poniżej tzw. "Kamienia " natknął się na zwłoki turysty. Mimo intensywnych opadów deszczu i burzy w tamten rejon wyruszył ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku a z Centrali TOPR wyruszyła 7-mio osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce wypadku, ratownicy spakowali zwłoki i rozpoczęli  ich transport do Morskiego Oka, gdzie przekazano je Policji, która bada przyczyny i okoliczności wypadku. W wypadku śmierć poniósł 27-letni mieszkaniec Mysłowic.
Po godz. 14-tej ze schroniska na Ornaku do szpitala przewieziono 51-letniego  turystę z Białegostoku, który w wyniku upadku doznał bolesnej kontuzji barku.
 W niedzielę 29.05.  po godz. 13.30 z Suchych Czub do szpitala przetransportowano śmigłowcem turystkę, która w tamtym rejonie doznała kontuzji kolana .
 
Na najbliższy tydzień przewidywana jest zmienna pogoda. Ma być ciepło, ale w niektóre dni należy spodziewać się burz i opadów deszczu. Przed wyruszeniem w góry prosimy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i stosownie do niej układać plany wycieczkowe.

Autor: Adam Marasek

Źródło: topr.pl