Log in
    

Kronika TOPR 29.08.2011

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

poniedziałek, 29 sierpień 2011

Koniec wakacji. Większość turystów opuszcza Tatry i Podhale. Przez większą część minionego tygodnia panowały w Tatrach prawdziwie letnie temperatury. Turyści wykorzystywali piękną pogodę na wędrówki po wszystkich tatrzańskich szlakach. Doszło do wielu wypadków w tym do jednego tragicznego w skutkach.

alt

Poniedziałek 22.08.
Około godz. 14-tej z Morskiego Oka do szpitala przetransportowano śmigłowcem  47-letniego turystę z Jedlińska z podejrzeniem udaru słonecznego.


Wtorek 23.08.
O godz. 7.55 do TOPR zadzwonili turyści idący od Czarnego Stawu na Karb informując, że natknęli się na leżącego na szlaku człowieka  z poważnymi urazami głowy nie dającego oznak życia. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu miejsca wypadku ratownicy stwierdzili zgon turysty w wyniku upadku z wysokości i wielonarządowych śmiertelnych obrażeń. Na wniosek prokuratury na miejsce wypadku udali się policjanci. Wobec powyższego śmigłowiec odleciał do Zakopanego a na Halę pojechał samochód TOPR z ratownikami, którzy po czynnościach policyjnych znieśli ciało 50-letniego Krakowianina do Murowańca i dalej przetransportowali je na Brzeziny. Przyczyną wypadku był upadek z  górnej  eksponowanej części szlaku , do którego najprawdopodobniej doszło dnia poprzedniego.

Po godz. 11-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 47-letnią gdańszczankę z objawami silnej grypy.
Po godz. 17-tej z Murowańca do szpitala przewieziono 30-letnią krakowiankę, która upadając doznała urazu kolana.
Przed godz. 19-taze z rejonu Świstówki do Morskiego Oka sprowadzono turystę z dwójką dzieci, którzy ze względu na opad deszczu i gradu bali się samodzielnie pokonać eksponowanego odcinka szlaku.
W godz. nocnych poszukiwano w rejonie Czerwonych Wierchów znanego taternika starszego pokolenia, który nie powrócił z samotnej wycieczki w tamten rejon. Ratownicy przed godz. 23-cią napotkali poszukiwanego w Dol. Tomanowej i przetransportowali go do miejsca zamieszkania.

Środa 24.08.
O godz. 10.25 poinformowano TOPR, że w rejonie Suchej Przeł. ataku padaczki dostał 38-letni turysta ze Skierniewic. Został on śmigłowcem przewieziony do szpitala.
Po godz. 12-tej w rejonie Czerwonej Przeł. kontuzji nogi doznała 36-letnia turystka z Grójca. Ranną po udzieleniu I pomocy śmigłowcem przetransportowano do szpitala.
Po godz. 13-tej podczas wspinaczki drogą Jargiłła –Paćko na Zamarłej Turni odpadła z blokiem skalnym prowadząca ostatni wyciąg 18-letnia taterniczka z Jastrzębia Zdroju. W wyniku kilkunastometrowego lotu i uderzenia w skały doznała złamania obu rąk, otarć i potłuczeń. Ratownicy śmigłowcem zostali przetransportowani na miejsce wypadku. Po desancie w ścianie ratownicy udzielili rannej I pomocy. Następnie metodą „długiej liny” ranna wraz z ratownikami została podebrana przez śmigłowiec, przeniesiona w dogodne do przyziemienia miejsce i po włożeniu na pokład przewieziono ją do szpitala. Cała trudna technicznie akcja ratunkowa trwała około 1 godz.
Przed godz. 17-tą otrzymano informację, że w Dol. Chochołowskiej w rejonie Kopieńca znajduje się osłabiona turystka. Do Chochołowskiej pojechał samochód TOPR po udzieleniu I pomocy przewieziono do szpitala17-letnią turystkę z Piaseczna.
Po godz. 17-tej z 5-ciu Stawów do szpitala przewieziono śmigłowcem 54-letniego krakowianina z podejrzeniem udaru cieplnego.

Czwartek 25.08.
Przed godz. 13-tą na prośbę pogotowia śmigłowiec TOPR przetransportował z Brzegów do szpitala 46-letnią krakowiankę z objawami wstrząsu anafilaktycznego.
Po godz. 17-tej na szlaku pomiędzy Kalatówkami a Kondratową urazu nogi doznał 18-letni turysta z Makowa Podhalańskiego. Rannego po udzieleniu I pomocy przetransportowano do szpitala.
Około godz. 18-tej ze Skrajnego Granata przetransportowano śmigłowcem 48-letnią warszawiankę z 12-letnim synem , którym trudności Orlej Perci nie pozwoliły na samodzielne zejście do Murowańca.
Przed godz. 19-tą ze szlaku z Ciemniaka w pobliżu Adamicy przetransportowano do szpitala 23-letniego turystę z Warszawy, który doznał kontuzji nogi.

Piątek 26.08.
O godz. 16.40 do TOPR dotarła informacja, że w Dol. Kościeliskiej  przy szlaku zejściowym z Jaskini Mroźnej znajduje się 50-letni turysta z Sosnowca z podejrzeniem zawału serca. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się na miejscu wypadku i przystąpili do reanimacji turysty. Z pomocą dotarła również karetka S, a śmigłowiec został wezwany do kolejnego wypadku- zasłabnięcia w rejonie Grzesia. Po desancie udzielono 43-letniej wrocławiance           I pomocy i następne śmigłowcem przewieziono ją do szpitala.
Przed godz. 18-tą z Dol. Strążyskiej do szpitala przewieziono 46-letnią bydgoszczankę, która upadając doznała kontuzji nogi.
W tym samym czasie do TOPR dotarła informacja, ze na szlaku z Przeł. między Kopami Ado Dol. Jaworzynki ataku padaczki doznał 47-letni turysta z Rudy Malenickiej. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.
Po godz. 20-tej do TOPR zadzwonili dwaj turyści informując, że we mgle zagubili się w rejonie Kasprowego W. Nie widzą budynku kolejki. Jeden z nich jest mocno osłabiony. Proszą o pomoc. Na pomoc z Murowańca wyruszyło dwóch ratowników . Ratownicy odnaleźli turystów w masywie Kasprowego i sprowadzili ich do Murowańca.
W tym samym czasie zagubił się w Dol. Pańszczycy 37-letni turysta z Ostrowca Świętokrzyskiego. Na poszukiwania wyruszył ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej. Ratownik odnalazł turystę i o godz. 22.20 doprowadził go do Murowańca.
Po 22-giej zadzwonili turyści informując, ze są wraz z 4-ką dzieci na szlaku z Polany Pańszczyckiej na Psią Trawkę. Nie mają światła, proszą o pomoc.  Ratownicy wyjechali na Psią Trawkę i wyszli naprzeciw turystom. Oświetlając drogę sprowadzili cała grupę do samochodu i przewieźli do miejsca zamieszkania.

Sobota 27.08.
Po godz. 15-tej do TOPR dotarła informacja, że w rejonie Granackiej Przeł. zasłabł 49-letni turysta z Chrzanowa. Ma ze sobą dwójkę dzieci. Śmigłowiec zabrał osłabionego turystę , a jeden z ratowników sprowadził dzieci do Murowańca skąd samochodem zwieziono je do miejsca zamieszkania.
W tym samym czasie do TOPR dotarła informacja, że na Kończystym W. kontuzji nogi doznała 29-letnia turystka  z Bierunia. Ratownicy z Granckiej Przeł. polecieli na Kończysty W. Po zaopatrzeniu turystkę włożono na pokład śmigłowca i razem z turystą z Granackiej Przeł. przetransportowano do szpitala.
Po godz. 20-tej z M. Oka do szpitala przewieziono 29-letnią białostoczankę, która doznała urazu stawu kolanowego.
Po godz. 21.30 ratownicy pełniący dyżur w 5-ciu Stawach sprowadzili z rejonu Zawratu 43-letniego turystę z Krakowa  z 12-letnim synem, których noc zastała na szlaku. Cała ekipa o 2-giej w nocy dotarła do schroniska.
Po godz. 21-szej na prośbę policji na poszukiwania  83-letniego mieszkańca Czarnej Góry, który w dniu 26.08. poszedł  na grzyby,  wyruszyło dwóch ratowników z psami lawinowymi. Poszukiwania prowadzone wspólnie z ratownikami GP GOPR nie przyniosły rezultatu.


Niedziela 28.08.
Kontynuowano poszukiwania grzybiarza.  W rejonie Nowej Białej i Kacwina. O godz. 18-tej do TOPR dotarła informacja, ze poszukiwany odnalazł się …w Niedzicy.
Po godz. 14-tej z Wodogrzmotów do szpitala przewieziono 79-letniego turystę z Kozienic, który upadając doznał bolesnej kontuzji barku.
Za nami wakacje, pełne turystów i niestety dużej ilości wypadków. Mamy nadzieję, że nadchodzący wrzesień  będzie pogodny i pozwoli na spokojniejsze wędrowanie po niezatłoczonych szlakach.

Adam Marasek

Źródło: topr.pl