Log in
    

Przyrodnicy nad ochroną TPN

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tatrzański Park Narodowy czeka na plan ochrony. Od wielu lat zespół naukowców przygotowywał Plan Ochrony TPN, który liczył setki stron i był bardzo szczegółowym dokumentem.

alt

Z początkiem tego wieku trafił na stół ministra środowiska, ale nigdy nie został zatwierdzony. Później ukazało się rozporządzenie ministra o sporządzaniu planów ochrony. Na jego podstawie TPN przygotował nowy dokument do zatwierdzenia. Do projektu zostało wprowadzonych sporo poprawek, które wynikły po konsultacjach z różnymi instytucjami i okolicznymi samorządami. W dokumencie znalazły się też wytyczne do planów przestrzennych zagospodarowania gmin i dotyczyły one tych obszarów zurbanizowanych, które znajdują się w granicach parku. Teraz powstaje kolejny, który musi uwzględnić to, że Tatry są objęte obszarem „Natura 2000”. -Uwzględniając dotychczasowe prace, musimy opracować plan ochrony „Natura 2000”. Muszą w nim być uwzględnione wszystkie wytyczne ministerialne - tłumaczy Zbigniew Krzan, zastępca dyrektora TPN. - W parku narodowym obowiązuje większy reżim dotyczący ochrony przyrody niż „Natura 2000” i to wszystko musi być uwzględnione w planie - dodaje.
W planie znajdzie się szczegółowa analiza przyrodnicza TPN, na podstawie której specjaliści wyznaczają tereny podlegające ochronie ścisłej, krajobrazowej lub czynnej. W dokumencie będą zaznaczone m.in. obszary przeznaczone do wypasu kulturowego, czy polany, które będą koszone. Będzie też mowa o przebudowie drzewostanu. Na jego podstawie TPN będzie planował zagospodarowanie przestrzenne parku.
- Rozpoczęliśmy już prace, m.in. w przetargu została wyłoniona firma, która będzie opracowywała plan - tłumaczy dyrektor. - Plan musi być opracowywany zgodnie z przygotowanym harmonogramem - dodaje. Plan musi być gotowy w trzecim kwartale 2014 roku i będzie sporządzony na 20 lat. Środki zabezpieczy m.in. Unia Europejska.

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl