Przyrodnicy nad ochroną TPN

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tatrzański Park Narodowy czeka na plan ochrony. Od wielu lat zespół naukowców przygotowywał Plan Ochrony TPN, który liczył setki stron i był bardzo szczegółowym dokumentem.

alt

Z początkiem tego wieku trafił na stół ministra środowiska, ale nigdy nie został zatwierdzony. Później ukazało się rozporządzenie ministra o sporządzaniu planów ochrony. Na jego podstawie TPN przygotował nowy dokument do zatwierdzenia. Do projektu zostało wprowadzonych sporo poprawek, które wynikły po konsultacjach z różnymi instytucjami i okolicznymi samorządami. W dokumencie znalazły się też wytyczne do planów przestrzennych zagospodarowania gmin i dotyczyły one tych obszarów zurbanizowanych, które znajdują się w granicach parku. Teraz powstaje kolejny, który musi uwzględnić to, że Tatry są objęte obszarem „Natura 2000”. -Uwzględniając dotychczasowe prace, musimy opracować plan ochrony „Natura 2000”. Muszą w nim być uwzględnione wszystkie wytyczne ministerialne - tłumaczy Zbigniew Krzan, zastępca dyrektora TPN. - W parku narodowym obowiązuje większy reżim dotyczący ochrony przyrody niż „Natura 2000” i to wszystko musi być uwzględnione w planie - dodaje.
W planie znajdzie się szczegółowa analiza przyrodnicza TPN, na podstawie której specjaliści wyznaczają tereny podlegające ochronie ścisłej, krajobrazowej lub czynnej. W dokumencie będą zaznaczone m.in. obszary przeznaczone do wypasu kulturowego, czy polany, które będą koszone. Będzie też mowa o przebudowie drzewostanu. Na jego podstawie TPN będzie planował zagospodarowanie przestrzenne parku.
- Rozpoczęliśmy już prace, m.in. w przetargu została wyłoniona firma, która będzie opracowywała plan - tłumaczy dyrektor. - Plan musi być opracowywany zgodnie z przygotowanym harmonogramem - dodaje. Plan musi być gotowy w trzecim kwartale 2014 roku i będzie sporządzony na 20 lat. Środki zabezpieczy m.in. Unia Europejska.

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl

Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).