Log in
    

Kronika TOPR 19.12.2011

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Miniony tydzień  zdominował wiatr halny wiejący ze sporą nawet jak na Tatry prędkością.  Na Kasprowym Wierchu prędkość wiatru osiągnęła ponad 40m/ sec. Wiatr zrobił trochę spustoszenia w lasach i samym Zakopanem wywracając drzewa, łamią gałęzie i zrywając poszycie z niektórych dachów. Na szczęście nie zanotowano poważniejszych urazów wśród ludzi. Ponieważ padał równocześnie śnieg , zrobiło się lawiniasto i w sobotę rano TOPR ogłosił II stopień zagrożenia lawinowego.

Niestety na problem z lawinami nie trzeba było długo czekać.
W sobotę 17.12. o godz. 10.58 do TOPR zadzwonili turyści informując, że w 4 osoby wybrali się na Rysy. Gdy byli około 300 m powyżej Czarnego Stawu zabrała ich niewielka lawina. Na szczęści nikomu nic się nie stało i postanowili zawrócić. Podczas zejścia ponownie zjechali z niewielką lawiną. Turyści umknęli pod skały, ale boją się  dalej  schodzić. Proszą o pomoc. Z pomocą wyruszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku a z Zakopanego wyjechała kilku osobowa grupa ratowników z psem lawinowym.  O godz. 12.50 ratownicy doszli do oczekujących na pomoc turystów  i o godz. 14.30 sprowadzili ich do M. Oka. Turyści mogą mówić o sporym szczęściu. W minionych latach w tym okresie dochodziło tam do śmiertelnych wypadków lawinowych.
Warunki w Tatrach są trudne. Ostatni opad śniegu i silny wiatr spowodował wzrost zagrożenia lawinowego. Wiatr poprzenosił śnieg do żlebów, depresji i kotlinek . Potrzeba czasu by ten  śnieg związał się z podłożem.
Wędrowanie w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w ocenie miejscowego zagrożenia lawinowego.
Na najbliższy weekend kolejne stacje narciarskie rozpoczną działalność.  Ma ruszyć Harenda, Małe Ciche, Jurgów i Witów.  To dobrze, że świąteczni goście będą mieli gdzie pojeździć.
Idą Święta, idą Święta….
Wszystkim mieszkańcom Podhala, gościom przybyłym pod Tatry, ratownicy TOPR życzą zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia , oraz  samych pomyślnych dni w Nowym 2012 Roku.

Autor: Adam Marasek

Źródło: topr.pl