Log in
    

Schroniska w Tatrach odcięte od świata

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po intensywnych opadach śniegu w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie spadło z 4  co nie oznacza, że śniegu jest mniej. Wręcz przeciwnie, śniegu jest jeszcze więcej. Od świata odcięte jest schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zaś dojście do Morskiego Oka jest prawie niemożliwe.

alt

Zima w Tatrach

Z powodu ogromnej ilości śniegu, który spadł w Tatrach w ostatnim czasie, warunki do poruszania się w górach znacznie się pogorszyły. Turyści nie mogą czuć się bezpiecznie nawet na szlakach prowadzących do schronisk. Niebezpieczne są szlaki do schronisk w Dolinie Kościeliskiej, Chochołowskiej, na Hali Kondratowej oraz do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów.

alt

Krajobraz zimowy z Tatr

Trudno jest przebić się przez zaspy na szlaku, dlatego też Ci, którzy decydują się na dotarcie do schroniska, zawracają już w połowie drogi. W schronisku została tylko obsługa. Średnia pokrywa śniegu w pobliżu schroniska wynosi 192 cm, jednak zaspy sięgają nawet kilku metrów. Widzialność jest bardzo słaba, bo ciągle sypie śnieg i wieje wiatr. Stojąc na zewnątrz schroniska co jakiś czas słychać, że śnieg się obsuwa.

Turyści, którzy zostali nad Morskim Okiem, nie mogą zejść. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, TPN nie wyznaczył zimowego obejścia, więc można przejść tylko na własną odpowiedzialność - mówi obsługa schroniska. Najbardziej zagrożony jest odcinek między Włosienicą a Morskim Okiem. Przy takiej ilości śniegu Żlebem Żandarmerii w każdej chwili może ruszyć potężna lawina.

Jak mówi Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego, "od dwóch lat pracownicy nie wytyczają tak zwanego "zimowego obejścia" tego odcinka drogi, bo okazało się, że to także nie jest bezpieczna alternatywa". TPN odradza wybieranie się w kierunku Morskiego Oka. Ci, którzy są na górze, powinni sprawdzać prognozy pogody - radzi Ziobrowski.

Zdażało się juz tak, że lawina zasypywała dojście do Morskiego Oka kilku metrową warstwą śniegu.

W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu i są nieprzetarte. Miejscami potworzyły się duże zaspy i szlaki są niewidoczne.

Lawinowa trójka oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie - także dużych lawin. Poruszanie się wymaga bardzo dużego zimowego doświadczenia górskiego, posiadania odpowiedniego sprzętu i umiejętności posługiwania się nim.

Poruszanie się wymaga bardzo dużego zimowego doświadczenia górskiego, posiadania odpowiedniego sprzętu i umiejętności posługiwania się nim. Zagrożenie lawinowe określane jest w międzynarodowej, pięciostopniowej, rosnącej skali.

Źródło: polskalokalna.pl