Log in
    

Kronika TOPR 30.01.2012

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zima jak przed wojną. Dużo śniegu, spory mróz i piękna słoneczna pogoda. Taką zimę pamiętają tylko „ najstarsi górale”. Cieszą się narciarze ze wspaniałych warunków na wszystkich narciarskich trasach. Cieszą się freerajdowcy jeżdżący w rejonie Kasprowego W, gdyż tak wspaniałych warunków do jazdy poza trasami dawno nie było.

Mniej cieszą się turyści, gdyż głębokie śniegi uniemożliwiają wędrowanie „ z buta” po wyżej położonych a całkowicie zasypanych szlakach.
Trudów takiego wędrowania doznali dwaj turyści, którzy błądzili gdzieś w Dolinie Suchej Wody po lesie brodząc przez kilka godzin  w głębokich śniegach. Szczęściem mieli ze sobą GPS i mogli podać dokładne  namiary gdzie się znajdują. Mocno zmęczonych torowaniem w głębokim śniegu turystów odnalazł ratownik i doprowadził do Murowańca.
Sporo pracy mieli ratownicy pełniący dyżury w stacjach narciarskich. Na najbardziej obleganych przez narciarzy i snowboardzistów stacjach codziennie dochodzi  do sporej liczby wypadków.
Apelujemy o rozsądną i bezpieczną jazdę. Pamiętajmy, że upadek zakończony kontuzją trwa sekundę a leczenie i rehabilitacja długie tygodnie czy miesiące.
W Tatrach aktualnie obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Jeszcze przez kilka dni ma być mroźna, ale słoneczna pogoda. Później ma się zachmurzyć i przewidywane są opady śniegu.