Log in
    

Kronika TOPR 27.02.2012

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ToprZima daje do wiwatu. Dalej sypie dalej mroźno, dalej lawiniasto. Miniony tydzień to sporo wiatrów, wcześniej opady śniegu, później gwałtowne ocieplenie i sporo zaobserwowanych lawin. Niektóre z nich spadły na dość uczęszczane szlaki czy drogi.

We wtorek 21.02. do TOPR dociera informacja, że na Uhrociu Kasprowym znajduje się jakiś narciarz, który boi się ruszyć, gdyż jest tam masa przewianego śniegu. Ponieważ bezpiecznie można było do niego dotrzeć z powietrza, w tamten rejon wystartował śmigłowiec, który podebrał narciarza i przetransportował w bezpieczne miejsce. 33-letni narciarz- turysta z Gdyni może mówić o ogromnym szczęściu, gdyż z miejsca gdzie się znajdował ruszyła sporych rozmiarów lawina, która przeszła przez szlak pomiędzy dolną stacją wyciągu w Gąsienicowej a Murowańcem. Szczęściem, że wtedy nikt tamtędy nie przechodził.

W dniu 24.02. po godz. 13-tej poinformowano TOPR, że w Dolinie Chochołowskiej na drogę poniżej dawnego schroniska Blaszyńskich ( obecnie leśniczówka TPN) zeszła lawina zasypując ją 2 metrową warstwą na długości 30 m . Na szczęście w tym czasie nikt nie znajdował się w miejscu zejścia lawiny.
Skończyły się szkolne ferie, podczas których doszło do sporej liczby wypadków narciarskich. Teraz na stokach zrobiło się trochę luźniej, tak, że spokojniej i bezpieczniej można pojeździć.

Na koniec tygodnia synoptycy przewidują w Tatrach „ marcową pogodę” W nocy ma być dość chłodno a w dzień dużo słońca. Może to będzie prawdziwie „ narciarski „ marzec.

W Tatrach obowiązuje III stopień zagrożenia lawinowego. Najbliższe dni to opady śniegu i wiatry. Należy liczyć się dalej ze sporym zagrożeniem lawinowym, zasypanymi i zawianymi szlakami, czyli nie najlepszymi warunkami do wędrówek zarówno na nartach jak i pieszo.