Log in
    

Kronika TOPR 14.05.2012

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zmówiła się „Zimna Zośka „ z „Ogrodnikami” . W Tatrach  mocno się ochłodziło i sypnęło śniegiem. Zimno jest odczuwalne tym bardziej, że w minionym tygodniu na Podhalu panowały prawdziwie letnie temperatury. Sobotnie gwałtowne ochłodzenie spowodowało, że „ zalodziło”  szlaki,  a zalegające jeszcze śniegi zrobiły się twarde i śliskie.  Takie warunki wędrowanie po wyżej położonych szlakach zrobiły niezbyt bezpiecznym.

 

W piątek 11.05. podczas zejścia ze Smoczej Jamy w kierunku Hali Pisanej kontuzji nogi doznała uczestniczka szkolnej wycieczki. Młodą turystkę po udzieleniu I pomocy przetransportowano do szpitala.

W niedzielę 13.05. po godz. 14-tej do TOPR zadzwonił turysta z informacją, że przed chwilą jego kolega schodząc Żlebem  z Krzyżnego do Dol. Pańszczycy poślizgnął się na stromych, twardych śniegach   zjechał do wylotu żlebu,   uderzając w wystające kamienie. W wyniku upadku doznał  chwilowej utraty przytomności, urazu głowy, kontuzji ręki, mocnych otarć i potłuczeń.  Z Murowańca na miejsce wypadku udał się pełniący tam dyżur ratownik a z Centrali  TOPR  w tamten rejon wyruszyła 8-mio osobowa grupa ratowników.  Poszkodowany turysta   wraz z kolegą zaczęli powoli schodzić w kierunku Hali Gąsienicowej.

O godz. 15.50 napotkał ich ratownik idący z Murowańca, który zaopatrzył rannego. Wkrótce dotarła wyprawa z Zakopanego. Rannego włożono do noszy Konga, zniesiono do Murowańca i dalej samochodem przetransportowano do szpitala.
W najbliższych dniach w Tatrach przewidywane są nadal niskie a w nocy ujemne temperatury i niewielkie opady śniegu. Nie poprawi to warunków turystycznych. Wybierając się w wyższe partie Tatr należy być przygotowanym ubraniowo i sprzętowo na zimowe warunki.

Źródło: topr.pl