Log in
    

Szlak na Rysy zamknięty. Spadła kamienna lawina

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tatrzański park Narodowy zamknął dziś szlak na Rysy. O zamknięciu szlaku poinformował ratownik dyżurny TOPR Tomasz Wojciechowski. Szlak znad Czarnego Stawu został uszkodzony przez kamienną lawinę. Jest zamknięty do odwołania. Ostatnio nad Tatrami codziennie przechodzą burze z intensywnymi opadami deszczu.

 

Szlak na Rysy jest już otwarty!

Szlak na Rysy. Fot. tygodnikpodhalanski.pl

Na Rysy można wyjść tylko od strony słowackiej.

Przyczyną spływu gruzowego, czyli oberwania głazów może być wczorajsza burza, która w godzinach popołudniowych szalała nad Tatrami.

Szlak został oberwany w okolicy grzędy, czyli ostatnim kilkusetmetrowym podejściu na szczyt gdzie są łańcuchy i klamry. Obecnie do miejsca zdarzenia udało się dwóch pracowników TPN wraz z ratownikami TOPR, którzy mają zorientować się o skutkach lawiny kamiennej.

Trzeba będzie wywiercić nowe otwory w celu ponownego zamocowania łańcuchów. Jeżeli spadły same głazy trzeba będzie sprawdzić czy powstałe rumowisko jest stabilne i czy nie spowoduje to nowej lawiny. - W tej sytuacji musimy sprawdzić, ocenić, jak wygląda stabilność kamieni na całym szlaku. Jeżeli nie ma stabilności musimy przemieścić głazy w depresje, tak zabezpieczyć, żeby nie było samoistnego zejścia kamieni. To potrwa parę dni - mówi Paweł Skawiński dyrektor tatrzańskiego parku narodowego.

Już teraz przy Morskim Oku pojawiły się tablice informujące o zamknięciu szlaku prowadzącego na Rysy. Na razie nie dysponujemy informacjami z TANAP czy po słowackiej stronie sa jakieś zniszczenia w drodze na Rysy ta szlak jest o wiele bardziej łagodny.

W Tatrach panuje piękna pogoda jest upalnie, ale od kilku dni w godzinach popołudniowych występują gwałtowne burze, którym towarzyszy silny wiatr i duże opady deszczu. Na tatrzańskich szlakach panuje duży ruch tylko w czerwcu średnio do Morskiego Oka dziennie wchodziło około siedem tysięcy turystów.

Sprostowanie: Według naszego czytelnika Tichodroma Muraria, uszkodzony jest tylko szlak poniżej buli, na którym nie ma łańcuchów. Wygląda na to, że po raz kolejny media wyolbrzymiły sprawę, albo dostały niezgodną z faktami informację (Patrz zdobycie Grani Mazeno).

Źródło: 24tp.pl, wiadomości.gazeta.pl