Log in
    

Kronika TOPR 26.08.2012

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Piękna słoneczna pogoda, na tatrzańskich szlakach tłumy turystów i żar lejący się z nieba. Ratownicy mieli pełne ręce roboty. I tak:

W poniedziałek 20.08 należał do dni bardzo pracowitych. Przed południem ratownicy zostali poinformowani o wypadku turystycznym na przeł. pod Chudą Turnią. Poważnie zasłabł tam turysta z Warszawy. Śmigłowcem został on przetransportowany do zakopiańskiego szpitala. Po południu kolejna informacja o zasłabnięciu, tym razem w rejonie Kotła Gąsienicowego. 53 letnia poszkodowana została ewakuowana śmigłowcem. W dalszej części dnia ratownicy udzielali pomocy w dolinie Wyżniej Chochołowskiej, ponownie w rejonie Kotła Gąsienicowego, Hali Kondratowej i w dol. Pięciu Stawów. Turyści ulegli tam drobnym kontuzjom kończyn i zasłabnięciom. Na prośbę GOPR, toprowski śmigłowiec udzielał pomocy 3 letniej dziewczynce, która doznała urazu głowy na przeł. Brona pod Babią Górą. Pod koniec dnia ratownicy udzielali jeszcze pomocy w Kobylarzowym Żlebie oraz pod Grzybowcem. Działania zakończono tuż po północy.

We wtorek 21.08 tuż po godzinie 11 centrala TOPR zostaje poinformowana o wypadku turystycznym pod Zawratem na odcinku szlaku ze sztucznymi ułatwieniami. 40 letnia mieszkanka Łodzi podczas zejścia upadła ok. 2 m i doznała poważnego urazu głowy. Na miejsce zdarzenia wystartował śmigłowiec. Ratownicy zostali zdesantowani bezpośrednio w pobliżu miejsca zdarzenia. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana w noszach została wciągnięta na pokład śmigłowca i przetransportowana do zakopiańskiego szpitala.

W środę 22.08 ratownicy udzielali pomocy w dol. Kościeliskiej, dol. Roztoki i na Hali Gąsienicowej. We wszystkich przypadkach turyści nie podołali trudom wycieczek ulegając drobnym zasłabnięciom tak, że koniecznym był transport do szpitala.

W piątek 24.08 po południu TOPR został poinformowany o wypadku podczas zejścia z Jaskini Raptawickiej. Turysta został przetransportowany do szpitala. Kolejne zgłoszenie nadeszło ze schroniska Ornak w dol. Kościeliskiej. Turystka w zaawansowanej ciąży z urazem głowy została przetransportowana do szpitala. W dalszej części dnia ratownicy udzielali pomocy na polanie pod Kopieńcem oraz u wylotu Żlebu Kulczyńskiego. W obu przypadkach turyści ulegli kontuzjom stawu skokowego. Koniecznym był transport w noszach i ewakuacja do szpitala.

W sobotę 25.08 ratownicy udzielali pomocy w schronisku na Polanie Chochołowskiej – zachorowanie, na szlaku z M.Oka do Pięciu Stawów – zabłądzenie, pod wyciągiem na Szymoszkowej – uraz obojczyka, dol. Kościeliskiej – uczulenie alergiczne, Hali Gąsienicowej – uraz stawu skokowego, dol. Chochołowskiej – poważna kontuzja stawu biodrowego, podczas zejścia ze Skrajnego Granata – uraz ścięgna Achillesa oraz w Pięciu Stawach – poważny uraz stawu skokowego. We wszystkich przypadkach koniecznym był transport do szpitala. Turystom wybierającym się w Tatry przypominamy o rozsądnym planowaniu wycieczek. Zwracamy też uwagę na to iż dzień robi się coraz krótszy.

Źródło: topr.pl