Log in
    

Kronika TOPR 17-23.09.2012

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Obfite jak na tę porę roku opady śniegu spowodowały, iż ratownicy ogłosili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Mimo niekorzystnych warunków po tatrzańskich szlakach maszerowało sporo turystów. Na szczęście obyło się bez poważniejszych wypadków.

Poniedziałek 17.09 po godzinie 13-tej ratownicy zostali poinformowani o wypadku turystycznym w dol. Małej Łąki. Mieszkanka Warszawy doznała urazów łokcia oraz głowy. Ranną przetransportowano do szpitala.                                      

Po godz. 16-tej w rejonie Siodłowej przeł. W wyniku upadku rany szarpanej uda doznała 75-letnia turystka ze Świnoujścia. Kobietę śmigłowcem przetransportowano do zakopiańskiego szpitala.

Po godz. 22-giej ze schroniska na Hali Ornak przewieziono do szpitala 28-letniego turystę z objawami silnego zatrucia wirusem grypy żołądkowej.
Wtorek 18.09 ratownicy udzielali pomocy w rejonie kopuły szczytowej Giewontu, w dol. Pańszczycy oraz na przeł. W Grzybowcu. Turyści ulegli odpowiednio – urazowi głowy, poważnemu osłabnięciu  oraz kontuzji stawu skokowego. Dwukrotnie do transportu poszkodowanych użyto śmigłowca.

Środa 19.09 w godzinach wieczornych ze schroniska w M.Oku ewakuowano turystkę z objawami silnego zatrucia wirusem grypy żołądkowej.
Piątek 21.09 ze schroniska na Hali Ornak przewieziono do szpitala młodego turystę z objawami silnego zatrucia wirusem grypy żołądkowej

Sobota 22.09 tuż po północy ratownicy zostali poinformowani o nietypowym wypadku w Betlejemce. Nocujący tam turysta spadł z łóżka doznając przy tym licznych urazów. Koniecznym okazał się transport do szpitala.

Niedziela 23.09 tego dnia ratownicy udzielali pomocy  dwukrotnie. Z Wiktorówek przetransportowano do szpitala księdza z poważnym zachorowaniem na tle sercowym i nerwowym.

W godzinach popołudniowych z rejonu Kępy do M.Oka eskortowano turystkę ,która nie podołała trudom wycieczki.

Apelujemy do turystów wybierających się w Tatry. Mimo dodatnich temperatur, wysoko w górach powyżej 1800m panują wczesnozimowe warunki. Zalegający tam śnieg stanowi realne zagrożenie. Pamiętajmy też, że zmierzch zapada coraz szybciej.